132 роки від дня народження композитора С.С. Прокоф’єва

День народження композитора С.С. Прокоф'єва (2023)

Кожного року 23 квітня Донеччина та уся світова музична спільнота відзначають день народження видатного композитора, піаніста та диригента Сергія Сергійовича Прокоф’єва.

Він народився 23 квітня 1891 року в маєтку Сонцівка, Бахмутського повіту, Катеринославської губернії (нині – село Сонцівка Покровського району Донецької області, Україна) в інтелігентній і досить заможній родині. Його батько Сергій Олексійович мав купецькі корені, а мати Марія Григорівна народилася та вчилася у Санкт-Петербурзі. Вона мала гарну світську освіту, розвинений музичний смак, чудово грала на фортепіано.

Саме мама стала першою наставницею, помічницею і музою майбутнього композитора. Вона занотувала його першу фортепіанну п’єсу, котру він написав ще у віці 5 років, підбирала для нього найкращих викладачів. Відомо, що з юним Сергієм Прокоф’євим якийсь час займався навіть великий композитор і піаніст Рейнгольд Глієр, котрий не раз приїздив до нього додому давати уроки з теорії композиції.

Свою першу оперу Прокоф’єв написав у віці 9 років. Вже 13 років він приїхав вступати до Петербурзької консерваторії, до якої успішно вступив і яку закінчив у 1909 році як композитор, у 1914 – як піаніст, у 1917 – як органіст. Він отримав блискучу музичну освіту за 4-ма класами – композиції, інструментування, фортепіано й диригування. У цей період він створив опери «Маддалена», «Гравець».

Слава та визнання прийшли до нього швидко. Перший концерт він дав у 1908 р., коли йому було 17 років, за що був удостоєний премії імені Антона Рубінштейна. Перше видання його творів вийшло у 1911 р., а перше концертне турне Європою – у 1913 р.

Талант видатного уродженця Донеччини був багатогранним. Він міг бути видатним письменником (достатньо прочитати його «Автобіографію» та яскраві «Оповідання», щоб переконатися у цьому). Також Сергій Сергійович був блискучим шахістом, і у 1914 р. виграв партію у Х.-Р. Капабланки, який стане чемпіоном світу з шахів у 1921 р.

Але головною справою в житті С. Прокоф’єва була музика. Кожен його твір ставав подією у світовій музичній культурі. Він написав 8 опер, 8 балетів, 7 симфоній, 9 концертів для оркестру.

У Києві С. С. Прокоф’єв здобув перше в Україні визнання як композитор і виконавець, але й зіткнувся з нерозумінням і неприйняттям своєї музики. Більшість сприймала його як «музичного варвара і руйнівника традиційних устоїв». Навколо творчості цього композитора часто спалахували дискусії, оскільки неординарність і своєрідність завжди викликають суперечливу реакцію. Однак не тільки шанувальники Прокоф’єва відчувають силу і яскравість його дарування. Те, що зараз називають харизмою, було притаманне композитору.

Регулярну концертну діяльність як піаніст і диригент – виконавець власних творів починає у 1918 році. Навесні того року він прямує через Японію в США. Перебування за кордоном замість передбачуваних кількох місяців тривало 18 років. Відвідав Америку, Францію, Німеччину …

У 1923 році перебрався до Парижа, де швидко добився визнання і де провів наступне десятиліття, виїжджаючи в тривалі концертні турне країнами Європи і по Америці.

У 1927 році Сергій Прокоф’єв відвідує СРСР, де має величезний успіх. Пізніші гастролі до СРСР здійснювались у 1929 та 1932 роках. У цей період з’явилися Друга, Третя і Четверта симфонії і Четвертий і П’ятий фортепіанні концерти, в яких стиль Сергія Прокоф’єва досяг піку напруженості і гостроти, а також більш м’який за стилем балет «На Дніпрі» (1932) для театру «Гранд-Опера». У 1936 році повернувся до СРСР, що стимулювало творчий процес. Були створені балет «Ромео і Джульєтта» (1935-1936), музика до кінофільмів «Олександр Невський» та «Іван Грозний», твори для дітей.

У 1938 Сергій Прокоф’єв здійснює останні гастролі до Європи та США, які відбуваються з блискучим успіхом, зокрема, йому пропонують вигідний контракт у Голівуді, від якого композитор відмовився.

Наприкінці 1930-х він починає роботу над цілою низкою творів. Серед найвидатніших творів воєнних років – 7-а фортепіанна соната (перший твір удостоєний Сталінської премії), опера «Війна і мир», 5-а симфонія, балет «Попелюшка». Серед значних творів Сергія Прокоф’єва останніх років – опера «Повість про справжню людину» (1948), 7-ма симфонія (1952, остання Сталінська премія), Симфонія-концерт для віолончелі (1952).

Помер Прокоф’єв 5 березня 1953 року від крововиливу у мозок.

У 1991 році, до сторіччя з дня народження композитора, у с. Сонцівка Донецької області був відкритий меморіальний музей С. Прокоф’єва.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *