15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав (2024)

Щорічно 15 лютого в Україні – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Саме в цей день у 1989 році остання колона військ радянської армії залишила територію республіки Афганістан.

Після закінчення Другої світової війни війська СРСР, у складі яких були і українські військові, брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території багатьох іноземних держав. За часів СРСР вони виконували свій військовий обов’язок у Кореї, Лаосі, В’єтнамі, Камбоджі, Кубі, Єменській Арабській Республіці, Єгипті, Алжирі, Мозамбіку, Сирії, Бангладеш, Ефіопії, Анголі, Лівані та інших країнах. У будь-якій армії світу накази не обговорюються, а виконуються. До того ж у ті часи СРСР звичайно ніколи не визнавав своєї участі у цих збройних конфліктах.

Найбільш масштабною і трагічною була війна в Афганістані, яка тривала понад 9 років – з 25 грудня 1979 р. по 15 лютого 1989 р. Це був перший збройний конфлікт, участь у якому визнав СРСР.

З понад 546 тисяч радянських солдатів та офіцерів через афганське пекло пройшли понад 160 тисяч українських військових.

Згідно з офіційною статистикою, в Афганістані загинули понад 4 тисяч українців, 72 українські воїни зникли безвісти. Понад 8 тисяч українців дістали поранення, ще понад 6 тисяч залишилися інвалідами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперсько-комуністичні амбіції Кремля. Найбільших втрат з усієї України зазнала Донецька область: 302 військових, наших земляків, не повернулися до своїх домівок з Афганської війни.

За мужність і героїзм, проявлені в боях, понад 40 тисяч українців було нагороджено орденами й медалями, а 11 удостоєно звання Героя Радянського Союзу –  найвищої на той час відзнаки СРСР.

Зараз в Україні – близько 150 тисяч ветеранів афганської війни, з них близько восьми тисяч мають поранення, понад шість тисяч мають інвалідність.

Після здобуття Україною незалежності наші військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих операцій під егідою ООН, НАТО та інших міжнародних організацій. Вони стали учасниками миротворчих місій у Югославії, Грузії, Боснії і Герцеговині, Хорватії, Лівані, Кувейті, Іраку тощо. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 44 тисячі військовослужбовців, 54 з яких загинули.

Від самого початку війни на сході України тисячі ветеранів, насамперед «афганців», виступили на захист рідної землі. Тисячі «афганців» одними із перших пішли добровольцями у 2014 році і сьогодні захищають Україну від російського агресора. Нині вони проходять службу у складі Збройних Сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, СБУ та інших силових структурах. Їх бойовий досвід і тепер є запорукою багатьох перемог у боротьбі з російським агресором за незалежність і територіальну цілісність України.

Давайте сьогодні схилимо голови, вшановуючи пам’ять наших земляків, які воювали та загинули у різних країнах. А також побажаємо мирного неба і спокійного життя для нашої рідної України.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *