15 серпня – День археолога (2023)

День археолога (2023)

Допитливість, любов до історії, жага до нових відкриттів та знань, а також здоровий авантюризм – це все об’єднує археологів, які в Україні щороку 15 серпня відзначають своє професійне свято. Існує чимало версій визначення дати свята: одна з найбільш поширених пов’язана з розкопками поселень трипільської культури на території Україні у 1934-1947 рр., а саме з днем народженням керівника експедиції, відомого археолога Тетяни Пассек, яке відзначали 15 серпня у розпалі польового сезону. Так і з’явилась традиція неформального свята Дня археолога саме в цей день, у полі біля вогнища в оточенні однодумців й прихильників цієї романтичної справи.

У 2008 році День археолога отримав офіційний статус згідно з Указом Президента України Віктора Ющенка від 6 серпня за № 694/2008.

Археологи – це справжні фахівці, які володіють унікальним комплексом знань з різних наук: геології, географії, ґрунтознавства, антропології, етнографії, нумізматики та багатьох інших. Артефакти, знайдені під час розвідок або розкопок, в їх руках ніби починають «розповідати» історію та культуру давніх народів. Та перш ніж це станеться, археологи докладають чималих зусиль, терплячи спеку, холод та будь-які побутові незручності.

На археологічній мапі Донеччини дуже багато пам’яток, які презентують майже всі історичні періоди існування людини, починаючи з епохи палеоліту до середньовіччя включно. Саме на території Донецької області відкрите одне з найдавніших в Україні місцезнаходжень доби раннього палеоліту, вік якого додатково підтверджений висновками геологів, становить близько пів мільйона років.

Суттєві корективи щодо обліку та збереження пам’яток археології внесли події 2014 року, що розгорталися на території нашої області, а згодом повномасштабна війна, розпочата росією проти України 24 лютого 2022 року. Все це унеможливило роботу археологів. На даний час складно уявити наслідки бойових дій для об’єктів археологічної спадщини, тому після нашої Перемоги на археологів чекає багато справ.

Вітаємо археологів України з професійним святом! Бажаємо здоров’я, витримки, важливих знахідок й цікавих відкриттів, розкриття загадок та успішної і захоплюючої роботи. Без минулого немає майбутнього, без знання історії ми приречені повторювати ті ж самі помилки. Тому так важливі знання й спогади про давнину, необхідно зберігати і примножувати їх. В цьому допомагаєте саме ви, археологи!

Особливі слова подяки та вітання тим колегам, хто зі зброєю в руках захищає Україну. Бажаємо Перемоги та скорішого повернення до улюбленої справи!

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *