15 серпня – День археолога

День археолога 2022

Кожного року, 15 серпня, археологи відзначають День археолога – професійне свято, яке за однією із версій було започатковано ще у 1940-50 рр. ХХ ст. Неформальне свято, яке за археологічною традицією завжди було прийнято святкувати «у полі» біля вогнища, у тісному колі однодумців та прихильників цієї романтичної справи.

З 2008 р., згідно Указу Президента України від 6 серпня за № 694/2008 «Про день археолога», свято набуло офіційного статусу.
Перші археологічні дослідження на території сучасної Донеччини розпочалися ще у другій половині ХІХ ст. Увагу дослідників в першу чергу привертали кургани – поховальні споруди прадавніх племен, які в різні часи мешкали на цій території.

Взагалі, археологічна мапа Донеччини дуже насичена археологічними пам’ятками, які презентують майже всі історичні періоди існування людини, починаючи з епохи палеоліту до середньовіччя включно. До речі, саме на території Донецької області відкрите одне з найдавніших в Україні місцезнаходжень доби раннього палеоліту, вік якого додатково підтверджений висновками геологів і становить близько пів мільйона років.
Багато археологічних досліджень проводилось на стоянках та майстернях доби неоліту, поселеннях і курганах бронзового віку та пам’ятках раннього середньовіччя.

В цілому, за останнім переліком пам’яток археології Донецької області, нараховується близько 10000 археологічних об’єктів. Саме археологічні матеріали стали основою фондових зібрань перереєстрованого у 2016 р. у Краматорську Донецького обласного краєзнавчого музею. Робота закладу почалась з відновлення пам’яткоохоронного напряму, який передбачає інвентаризацію існуючих археологічних об’єктів, проведення археологічних розвідок, здійснення рятівних археологічних досліджень.

Протягом 2017-2018 рр. на території області Інститутом Археології НАНУ проводились рятівні розкопки курганних могильників, активну участь у яких приймали археологи Донецького обласного краєзнавчого музею. Всі отримані унікальні знахідки надійшли до фондів музею та наповнили новостворену експозицію «Людина в просторі степу. Доба каменю. Доба бронзи».

Суттєві корективи щодо обліку та збереження пам’яток археології Донеччини внесли спочатку події, пов’язані з військовою агресією 2014 р., а згодом і повномасштабною війною проти України, початою у лютому 2022 р.

Наслідки бойових дій для збереження пам’яток археології поки що навіть неможливо уявити. Тому попереду, після нашої спільної Перемоги, на археологів чекає дуже багато роботи.

Вітаємо всіх причетних до такої романтичної, але дуже самовідданої і не простої професії, яка потребує не аби яких знань, сумлінності та порядності!

Особливі вітання тим колегам, хто зараз захищає Україну зі зброєю в руках. Бажаємо Перемоги та скорішого повернення до улюбленої справи!

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *