15 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

День пам'яті жертв політичних репресій

З 1920-х по 1950 роки українці зазнали великої трагедії – політичні репресії з боку радянської влади. Репресії набули всеукраїнського масштабу. Донеччина, як промисловий регіон, особливо постраждала від беззаконня компартійного апарату. Тяжкі потрясіння торкнулися всіх верств населення. Не виключенням були прості віруючи люди, насамперед ченці та біле духовенство. Таких було в багатьох районах Донецької області від 20 до 25 процентів населення. Тобто кожних четвертий донеччанин вважав себе членом будь-якої релігійної громади (конфесії ми не беремо до уваги).

 З 1922 року наступ на релігію атеїстичної влади розпочався під гаслом «вилучення церковних цінностей». Переховування святинь загрожувало арештами та фізичному знищенню священників та дияконів. Це був перший етап розграбування храмів.

Пік репресій прийшовся на 30-ті роки. На той час духовенство обвинувачували у підсобництві кулакам. Пізніше у назві кримінальних справ прописували «антирадянську агітацію та пропаганду» (ст..110-10), або контрреволюційну діяльність (ст.54-1)  10 років ув’язнення – за звичайну проповідь, за спробу чинити протест – розстріл. Особливо кривавими виявилися 1937-38 роки. Тоді тільки на теренах сучасної Донецької області було розстріляно 16 священників.

Взагалі за роки репресій у масштабі Донеччини – десятки вбитих й сотні відправлених у табори кліриків; в масштабі країни – це тисячі невинно засуджених людей.

 Вивчення особистих справ  православних священників, які служили у Донецько-Ворошиловградській єпархії у 1947 – 1970 роки,  показує, що кожний з них підлягав репресіям так чи інакше. В послужному списку кожного  зазначено або «засуджений» з різними термінами позбавлення волі, або прописана фраза: «був заборонений у церковному служінні»

Політичні переслідування  за релігійні переконання продовжувалися в 1940-тих – до початку 60-х років. В період так званих «хрущовських гонінь», знову закривалися храми, над «церковниками» знущалися, застосовуючи підступні форми та методи боротьби.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *