18 травня (2023) – День вишиванки

День вишиванки

У третій четвер травня в Україні щорічно відзначається День вишиванки. Цьогоріч свято припадає на 18 травня. Це не просто символічна дата, а день, коли українці з усього світу вдягають національний одяг із вишивкою та святкують українську культуру та історію. У цей день вишиванку одягають, куди б не довелося йти: на роботу, на навчання, на зустріч із друзями.

Вишивка – це один з найбільш визнаних символів України, що має багато історії та традицій. Вона є не лише різноманітним візерунком на тканині, а й об’єктом національної культури, що символізує духовність, красу, сили та майстерність українського народу.

В Україні є близько сотні різних вишивальних технік. Серед найвідоміших – хрестик, гладь, низь, мереження, бігунець, плетіння. Вишивання однієї сорочки може тривати від двох тижнів до трьох років – усе залежить від складності технік.

Українська вишивка відрізняється своїми унікальними орнаментами, кольорами та сюжетами. Кожен регіон України має свою власну традицію та особливості вишивки.

На Київщині переважали рослинні мотиви – грона винограду, гілочки з ягодами, квіти, шишки хмелю. Також простежується прихильність до мотиву “зірка”, трапляються ромби й квадрати. Основний колір вишивок – червоний, а чорний лише підкреслює малюнок, обрамляючи його. У цьому регіоні використовувалися різні техніки вишивання: хрестик, мережки, гладь.

Вишивка Полтавської області характеризується стриманістю тонів. Найчастіше можна побачити вишивку білим на білому, в деяких випадках блакитним, коричневим, сірим і червоним кольорами ниток. Рослинний і геометричний орнаменти в цьому регіоні об’єднуються. Улюблені рослинні мотиви – гілка або зламане дерево, хміль. Основні геометричні мотиви – хрестик, ромб, трикутник, зірки. Жіночу полтавську вишиванку можна впізнати за дуже багатим, складним та водночас ніжним за кольорами, “тонким” оздобленням рукавів.

Харківщину з-поміж інших регіонів вирізняє те, що орнаменти вишивок виконували саме грубою ниткою – для створення своєрідної рельєфності. Характерний для Харківської області мотив вишивки – “Дерево життя”. Під мотивом “Дерева” знаходився або зиґзаґоподібний орнамент (меандр), що символізував підземну воду, або квіти, перевернуті голівками донизу, котрі символізували підземний світ.

У нас на Донеччині вишивки вирізняються теплою гамою кольорів. У них багато сонця, більше червоного кольору, ніж чорного. Орнаменти яскраві, чорно-червоні на світлому тлі. Якщо були рослинні мотиви, то це пишні квіти, цілі букети і дерева. Зображали й птахів. На весільних рушниках, наприклад, птахи сприймаються як елемент чарівності, казковості. На Донеччині вишивали різними техніками, окрім хіба що яворівки і низинки. Кольори ниток, якими вишивали жіночі й чоловічі сорочки – традиційно червоний, чорний і білий. Оздоблювали рукави, рідше коміри та поділ.

Сьогодні українська вишивка стала модним елементом гардеробу, який з задоволенням вдягають українці та іноземні туристи. Вона популярна не лише в нашій країні, а й у всьому світі. Багато світових дизайнерів використовують вишивку у своїх колекціях, що додає цьому символу ще більшого значення та впізнаваності.

Святкування Дня української вишиванки є чудовою нагодою, щоб вшанувати традиції, культуру та національну ідентичність українців. Це свято відбувається з року в рік і дедалі більше людей з усього світу долучаються до цієї традиції, вдягаючи свої вишиванки та відзначаючи цей день разом.

День української вишиванки є не лише святом, а й нагадуванням про те, що важливо пам’ятати і зберігати свої корені та традиції.

Після повномасштабного вторгнення росії на територію України День вишиванки набув особливого значення. Одягнена вишиванка 18 травня стане символом незламності українського духу, заявою на весь світ, що українці – вільний народ.

Закликаємо всіх вдягнути свої вишиванки та долучитися до святкування Дня української вишиванки, щоб разом вшанувати красу, майстерність та міць українського народу!

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *