19 лютого – День Державного Герба України

День Державного Герба України - 2023

31 рік тому, 19 лютого 1992 р. Верховна Рада України затвердила своєю Постановою Державний Герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті. У 1996 році його закріпили Конституцією України.

Малий Державний герб – один із чотирьох державних символів України нарівні з Конституцією, прапором і гімном. Зображення герба розміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ.

Історія Тризуба тягнеться ще з Х століття. Більше ніж тисячу років тому археологи віднайшли його найдавніше зображення. Припускають, що це був магічний знак роду, оберіг. Тлумачать цей знак по-різному, існує до 40 варіантів значення – сокіл, тризубець, житній колос, лук зі стрілою, підсвічник-трикірій, якір тощо.

За часів Київської Русі Тризуб стає великокнязівським знаком. Після київського князя Ігоря (912–945 рр.) при укладанні договору з візантійцями вже були печатки з Тризубом. Київський князь Володимир Святославович (980–1015 рр.) карбував Тризуб на монетах, на яких з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого – Тризуб, що є геральдичним стилізованим зображенням пікіруючого сокола. За правління Ярослава Мудрого (1019-1054 рр.) на монетах карбувалося зображення святого Георгія та тризуба на звороті. За часів Російської імперії він, звісно, не використовувався.

На початку минулого століття Тризуб став головним символом українського народу у національно-визвольних змаганнях. У часи Революції 1917-1921 років Тризуб відтворили на перших грошах Української Народної Республіки – банкноті номіналом 100 карбованців.

Центральна Рада у лютому 1918 року затвердила Тризуб гербом незалежної УНР. Ухвалений закон не містив малюнків, а мав лише опис. У часи СРСР Тризуб і надалі не схвалювався. Радянська влада вбачала в цьому символі ознаку націоналізму.

24 червня 1991 року, ще за існування СРСР, оголосили проведення конкурсу щодо створення проєкту Державного герба України. Більше 200 робіт було запропоновано учасниками. Всі ці варіанти зберігаються в Центральному державному архіві органів центральної влади та управління.

Цікавим є те, що на 192 зображеннях відтворено Тризуб у різник варіантах. Переміг у конкурсі проєкт історика–геральдиста Андрія Гречила та художників Івана Турецького і Олексія Кохана. На думку Гречила, тризуб у графічній традиції періоду правління Великого князя Володимира був прийнятий не випадково, оскільки «саме за князя Володимира всі етнічні українські землі були об’єднані в одній державі».

Наш герб, наша святиня, має давню та величну історію, він народжений із споконвічного народного прагнення до волі та незалежності. Це національний символ, що уособлює тисячолітній зв’язок поколінь.

Ми маємо берегти та шанувати наші державні символи, наші обереги, за які помирали кращі сини та доньки української землі! Слава Україні! Героям Слава!

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *