22 січня – День Соборності України

День Соборності України

Кожного року 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося у 1919 році, ми відзначаємо свято – День Соборності України. Офіційно День Соборності відзначається з 1999 року. Згадаємо, які історичні події передували цьому.

Восени 1918 р. перша світова війна підійшла до кінця. У жовтні – листопаді Австро – Угорщина була охоплена народною революцією, в результаті якої монархію було повалено, а імперію ліквідовано. На її уламках виникли національні суверенні держави – Чехословаччина, Угорщина, Югославія, Австрія. Виникли умови для утворення і української держави.

18 жовтня 1918 р. у Львові було проведено нараду. На ній було утворено Українську Національну Раду – новий політичний орган. На цій же нараді було проголошено і українську державу як автономну частину Австрії в складі Східної Галичини, Північної Буковини і Закарпаття.Але врешті – решт лише Східна Галичина залишалася під владою Національної Ради. 5 листопада 1918 р. Національна Рада опублікувала програмну декларацію, в якій були визначені основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики. 9 листопада Національна Рада утворила тимчасовий уряд – Державний секретаріат на чолі з К.Левицьким. Тоді ж було вирішено назвати державу Західноукраїнською Народною Республікою. Офіційно ЗУНР була проголошена 13 листопада 1918 року.

Але поляки не збиралися відмовлятися від Східної Галичини. Після тритижневих боїв 22 листопада 1918 р. польські війська захопили Львів.Таке політичне становище примусило керівництво ЗУНР звернутися за допомогою до УНР (Директорії). 1 грудня 1918 р. у м. Фастові був підписаний договір про умови об’єднання двох держав в єдину державу. 4 січня 1919 р. Національна Рада ЗУНР затвердила ці умови і дала згоду на об’єднання.

22 січня 1919 р. на Софійській площі у Києві делегати Західноукраїнської Народної Республіки обмінялися грамотами з представниками Директорії про злуку в єдину соборну українську державу. 23 січня трудовий конгрес УНР затвердив акт злуки і ввів у свій склад делегатів Національної ради ЗУНР.

Сьогодні, в умовах тимчасової часткової втрати територіальної цілісності України внаслідок російської агресії, нам дуже потрібна єдність, єдність усіх політичних сил, єдність усіх регіонів і громадян країни. В єдності наша сила.

Пам’ятаємо про це! Єднаємося!

Слава Україні!

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *