24 серпня – День Незалежності України (2023)

День Незалежності України (2023)

День Незалежності України – головне державне свято, що відзначається щороку 24 серпня. Саме в цей день у 1991 р. Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності, що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді.

24 серпня 2023 р. український народ святкуватиме 32-у річницю проголошення державної незалежності. У 1991 р. політична ситуація не дозволила говорити про відновлення незалежності, яку наша держава ствердила ще на початку ХХ ст.

Україна має тисячолітню традицію державності – Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Велике князівство Литовське, Козацька держава, Гетьманщина, державні утворення початку ХХ ст.

Ця державницька традиція на жаль не була безперервною: під впливом зовнішніх та внутрішніх чинників українські території неодноразово потрапляли під владу держав-завойовниць, українці ставали їх підданими та відчували на себе потужний національний гніт.

Вперше у ХХ ст. незалежність України була проголошена 22 січня 1918 р. IV Універсалом Української Центральної Ради. Ця держава під різними назвами проіснувала три роки. Вже тоді Україна мала всі ознаки державності: герб, територію, військо, грошову систему, дипломатичні відносини з іншими державами.

Під час Української революції 1917–1921 рр., в складних умовах українцям вдавалося відновлювати державність, яка кілька разів змінювала свою назву і форму: Українська Народна Республіка (1917–1918 рр.), Українська Держава (Гетьманат, 1918 р.), знову Українська Народна Республіка (доба Директорії, 1918–1921 рр.), Західноукраїнська Народна Республіка (1918–1919 рр.).

Боротьба за українську державність велася в умовах жорстокої громадянської війни 1918–1920 pp. і закінчилась поразкою. Першими ворогами української незалежності були більшовицька Росія і Польща. Внутрішніми причинами, що призвели до поразки, були відсутність єдності в лавах національно-визвольних сил. Не було єдності і в поглядах на державний, політичний та соціально-економічний лад України.

Внаслідок цього західні землі України були розділені між сусідніми країнами – Польщею, Румунією та Чехословаччиною, куди вони увійшли як інтегральні частини, без жодних особливих статусів. На решті земель УНР через збройну агресію більшовицької Росії було встановлено комуністичний (більшовицький) режим. Радянська влада мала незначну підтримку серед українців і спиралася на потужний репресивний апарат, а її функціонування було безпосередньо пов’язане з центром влади у Москві.

Але імпульс державотворення та національного відродження, який дала Українська революція, був настільки потужний, що російські більшовики змушені були з цим рахуватися. Для утримання влади в Україні протягом 1920- х років більшовики запровадили політику українізації, наслідком якої став підйом національної культури, часткове залучення українців до керівних органів влади.

Створення Української Соціалістичної Радянської Республіки було вимушеною поступкою російської комуністичної влади українському національному рухові. УСРР мала деякі формальні ознаки держави (кордони, органи влади, символіку), проте не було головного – суверенітету. Відтак Радянська Україна ніколи не була незалежною, ані у внутрішній, ані у зовнішній політиці.

Отже, день 24 серпня 1991 р. став поворотним, він відкрив нову еру в історії України. У наступні дні Президія Верховної Ради прийняла постанови про департизацію державних органів, установ та організацій, про власність Компартії України та КПРС на території України, Указ про припинення діяльності КПУ тощо. 4 вересня 1991 р., вже після проголошення незалежності, над Верховною Радою було піднято національний синьо-жовтий прапор.

Сучасна Україна, незважаючи на важкі часи, впевнено крокує у майбутнє. Налагодження співробітництва із західними країнами є необхідною умовою для утвердження України як незалежної держави, досягнення європейських стандартів. Європа має багатий історичний досвід становлення та розвитку демократичних суспільств. Україна ще за часів Київської Русі була впливовою європейською державою, а демократичні традиції українців історично пов’язують їх із Європейською цивілізацією.

З 2014 року День Незалежності набув ще більшої знаковості, адже волю, свободу і незалежність нам доводиться виборювати зі зброєю в руках.

Цього року День Незалежності України ми вдруге зустрічатимемо в умовах широкомасштабної російсько-української війни, коли українцям вкотре доводиться відстоювати свою свободу та право на життя. За півтора року війни весь світ побачив хоробрість і самовідданість нашого народу, а ми ще більше пишаємося тим, що ми – українці.

Російські окупанти намагаються позбавити Україну найдорожчого – незалежності, суверенітету та життя українців.

Сьогодні, як і багато попередніх поколінь, українці виборюють свою незалежність. Тисячами життів Україна платить високу ціну, щоб відстояти свою державність та право самостійно будувати своє майбутнє.

Попри все, українці як ніколи вірять, що перемога неодмінно буде за нами! З Днем Незалежності України!

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *