8 травня – День пам’яті та примирення

День пам’яті та примирення (2023)

День пам’яті та примирення відзначається щороку 8 травня з метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939–1945 рр. Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

У сучасній росії відзначення перемоги над фашизмом поступово перетворилося на культ, на привласнення собі статусу «головного переможця» й на виправдання агресивної політики реваншизму після розпаду СРСР. Саме через це Україна з часів Революції Гідності послідовно впроваджує європейський підхід до увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

З початком війни на українців очікували важкі випробування. У 1939 р. на початку війни український народ фактично не мав власної незалежної держави, а українські землі були розділені між кількома країнами. Обидві тоталітарні системи (нацистська й комуністична, радянська) використовували невирішене «українське питання» та прагнення українців до незалежності у власних цілях та геополітичних іграх, а українські землі розглядали виключно як сировинний ресурс. Єдиним українським політичним суб’єктом у роки війни був національно-визвольний рух – організації, що боролися за незалежність від обох тоталітарних режимів. Це були Організація Українських націоналістів, та створена пізніше в роки війни Українська повстанська армія.

Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства, в якій загинуло за різними оцінками до 85 млн. чоловік. Українці воювали на боці антигітлерівської коаліції і в складі Червоної армії, й армій західних союзників, і підпільних рухів Опору та здійснили значний внесок у перемогу над нацизмом.

А українська земля була одним з основних полів битв у цій війні. Ціною перемоги стали величезні жертви українців та інших народів, які проживали на території України. За різними оцінками загинуло понад 8 млн. чоловік: близько 3 млн. військових та понад 5 мільйонів цивільних.

У цьому році ми вдруге відзначатиме День пам’яті та примирення в умовах широкомасштабної збройної агресії росії проти України. Сучасна загарбницька війна також супроводжується жахливими воєнними злочинами з боку військово-політичного керівництва рф та російської армії. Сьогодні російська влада фактично зруйнувала систему міжнародних відносин, встановлену після Другої світової війни. Збройною агресією проти України вона розв’язала першу в XXI ст. континентальну війну в Європі, таким чином підірвавши систему колективної світової безпеки. У цьому рф нагадує гітлерівську Німеччину 2-пол. 1930-х років напередодні світового конфлікту.

Сьогодні ми повинні пам’ятати, що страх, нерішучість і слабкість провідних держав світу напередодні світової війни заохочували нацистів до все більшого розмаху агресії у Європі. Сьогодні всі країни світу повинні зважати на той гіркий досвід та історичні уроки.

День пам’яті та примирення повинен нагадувати всім, що диктатори завжди прагнуть задовольнити свої імперські амбіції ультиматумами, агресією та анексією. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир й захищати його всіма доступними засобами.

Цього року 8 травня, в День пам’яті та примирення, ми вшановуватиме пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, та всіх жертв Другої світової війни.

Надзвичайно важливо згадувати подвиг тих, хто боровся з нацизмом і переміг його. Але не менше заслуговують на увагу та пам’ять і жертви війни: остарбайтери, діти війни, цивільні, які постраждали від бойових дій та окупації міст і сіл.

Сьогодні, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором. Але тепер це – путінська росія. Сьогодні саме рф, об’єднавши в себе всі злочинні практики нацизму й сталінізму, зазіхає на нашу територіальну цілісність і зруйнувала мир в Європі.

Наша боротьба триває щоденно від 2014 року, і ми неодмінно переможемо, бо захищаємо рідну землю.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *