9 травня – День Європи

День Європи (2023)

Щороку 9 травня вся європейська демократична спільнота відзначає День Європи. Потреба побудови об’єднаної Європи з’явилася після закінчення Другої світової війни. Створення понад державних структур повинно було сприяти відбудові Європи і забезпечити мирне співіснування її народів.

Ідею створення «Сполучених Штатів Об’єднаної Європи» вперше висунув прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчіль, виступаючи у 1946 р. з промовою у Цюріху. Впродовж майже п’ятдесяти років над реалізацією цієї ідеї працювало багато відомих політиків, яких тепер часто називають «батьками-засновниками» ЄС.

Ідея європейської інтеграції була задумана для того, щоб більше ніколи не повторилися масові вбивства та руйнації, що відбувалися під час Другої світової війни. Вважається, що цю ідею запропонував Міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман у промові, яку він виголосив 9 травня 1950 р. Цей день став днем початку європейської інтеграції, і тепер щороку святкується як День Європи. Це свято в Європі також ще відомо, як «День Декларації Шумана».

День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символами Європи та ЄС з 1985 року.

8 травня 2023 р. Указом Президента України В. Зеленського «Про День Європи» встановлено відзначати День Європи спільно з державами Європейського Союзу – 9 травня. Україна – єдина країна не член ЄС, у якій на державному рівні відзначається День Європи.

Європейська історія – це історія війн, перемог, технічних досягнень, але передусім – це історія народження ідей, цінностей та великої культури. Саме тому сьогодні Європа виглядає такою привабливою для інших.

Світогляд об’єднаної Європи ґрунтується на шести основних цінностях, які є близькими й зрозумілими і кожному українцю. Саме вони об’єднують нас з європейцями більше, ніж навіть закони чи міждержавні угоди. Шість базових цінностей європейської спільноти – це світоглядні принципи, а саме: повага до людської гідності, свобода, демократія, рівність, верховенство права та повага до прав людини.

З усіх пострадянських країн, після Литви, Латвії та Естонії, саме Україна якнайдалі відійшла від радянського минулого, впритул наблизившись до Європи. Очевидно, саме через це на нашу країну сьогодні спрямовано збройну агресію з боку росії. Увесь світ визнає, що нині в Україні точиться війна за європейські цінності. І їх зі зброєю в руках захищають українці.

Це правда, що Україна має свої давні стосунки з сусідньою країною, яка постійно утискала права українців і врешті решт пішла на нас війною. Але дуже важливо, щоби об’єднана Європа і далі активно допомагала нам у нашій боротьбі. Бо це є спільна боротьба. Бо спільна перемога стане потужним сигналом для інших і стане перемогою свободи і демократії у Європі.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *