А. О. Моруженко – доктор історичних наук, відомий археолог та історик

Алла Олексіївна Моруженко (1937-1991) – відомий радянський і український археолог, історик, доктор історичних наук.

Алла Олексіївна Моруженко

Алла Моруженко (дів. Купріянова) народилася у родині військовослужбовця 3 травня 1937 року у місті Постишеве Сталінської губернії (нині м. Покровськ Донецької області). Навчалася у Харківському університеті на історичному факультеті, який закінчила у 1959 році. Алла Моруженко майже одразу після вступу до вишу відчула захоплення археологією. Вона приймала активну участь у студентських конференціях та польових дослідженнях в експедиціях. Завдяки цьому і визначився майбутній шлях у житті Алли Моруженко: студентом вона вже точно знала, з чим буде пов’язана її діяльність.

Після здобуття вищої освіти Моруженко викладала історію в сільській школі. Однак, вчительська кар’єра не тривала довго. Алла Олексіївна не залишала археологічних пошуків. В цей час вона визначається з тематичними проблемами, котрим будуть присвячені її майбутні праці. А. О. Моруженко самостійно проводить археологічні дослідження стародавніх поселень лісостепових племен. Підсумки роботи були викладені в кандидатській дисертації, де йшлося про вивчення городищ лісостепової Скіфії, житлові та господарчі умови і будови, оборонні споруди та ін. Захист дисертації відбувся у 1969 році в Харківському університеті.

Вже у 1970 році Алла Олексіївна стає викладачем на кафедрі всесвітньої історії Донецького державного університету (сьогодні Донец. нац. унів. ім. В. Стуса). 1974 року в університеті була створена кафедра археології, історії стародавнього світу та середніх віків, завідувачем якої А. О. Моруженко була від заснування до кінця життя. У 1975-1980 рр. вона займала посаду декана історичного факультету. Протягом цих років Алла Моруженко проявляла себе як природжений дослідник, цікавий викладач і умілий організатор. Вона сприяла визначенню основних напрямів наукових пошуків кафедри, яку очолювала.

Зусиллями А. О. Моруженко при кафедрі була створена науково-дослідницька група, що протягом 13 років вела археологічні обстеження Донецької області. Під керівництвом вченої було розкопано і вивчено більш ніж 200 курганів, виявлено і досліджено декілька видатних пам’яток стародавнього світу. Серед таких пам’яток унікальна знахідка світового значення, добута під час розкопок у 1988 році, – золотий виріб із Передерієвої Могили, на якому зображені скіфські воїни. Алла Олексіївна вважала, що це був парадний головний убір.

Скіфський золотий шолом IV ст. до н.е.
Скіфський золотий шолом IV ст. до н.е.

А. О. Моруженко досліджувала споруди-фортеці Більського городища, городище Полкова Микитівка в басейні р. Ворскли, де були знайдені мідні шлаки та форма для лиття металу (1971-1972), Лихачовське городище в Полтавській області (1978-1983), Книшевське городище в басейні р. Псел (1984). Вона керувала розкопками слов’янських могильників і поселення в селі Городному Краснокутського району Харківської області, експедицією Донецького державного університету, яка проводила розкопки курганів в Донецькій і Луганській областях (1978-1985, 1988-1990), розкопками на Рутченківському полі, де були знайдені останки жертв терору 1930-1940 рр. (1989).

Алла Моруженко написала понад 50 робіт, в яких вона вдало поєднувала археологічні та історичні методи дослідження. Її праці присвячені пам’яткам пізньої бронзи, скіфського та сарматського часу. Алла Моруженко глибоко вивчала минуле лісостепових племен доби раннього заліза. У 1990 році в Інституті археології АН УРСР вчена захистила докторську дисертацію про населення лісостепового межиріччя Дніпра і Дону скіфського часу. Своєю роботою А. Моруженко підсумувала, що у VII-III ст. до н. е. у регіоні дніпро-донського лісостепу існувала історико-етнографічна спільнота з однаковою формою господарської діяльності, спільним побутом і культурою. Раніше ця спільнота розглядалася як окремі групи поселень. За 25 років наукової діяльності А. О. Моруженко зробила значний внесок в археологію, Донецької області зокрема.

Алла Олексіївна Моруженко померла 18 лютого 1991 року.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *