День пам’яті жертв голодоморів – 27 листопада

Голодомор - 2021

Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів, які відбулися в Україні у XX ст. Наймасштабнішим з них був голод у 1932-1933 роках. Пам’ять про Голодомор стала невід’ємною частиною національної пам’яті українського народу.

Голодомор в Україні 1932-1933 рр. не був випадковим явищем природного чи соціального походження, як це стверджували спочатку радянські, а згодом проросійські історики. Голодна смерть стала наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Він став покаранням українців за їхній спротив колективізації сільського господарства і небажанням перебувати під владою Радянської Росії. Це покарання здійснювалося шляхом знищення української культури, мови, традицій. Шляхом штучно організованого голоду радянська влада за наказом Сталіна намагалася вирішити так звану «українську проблему».

За даними істориків, на початку 30-х років ХХ ст. основним центром опору більшовицькій політиці колективізації було українське село. В Україні сталося понад 4 тис. масових протестних виступів за участю близько 1,2 млн. чоловік. З колгоспів вийшли 41200 селянських господарств, близько 500 сільських рад відмовлялися приймати нереальні плани хлібозаготівель.

Не бажаючи втрачати Україну, радянський режим вибудував план винищення частини української нації, що був замаскований під плани здачі хліба державі. Йшлося про повне вилучення всіх запасів зерна. Перетворивши Україну на територію масового голоду, режим перекрив всі шляхи до порятунку. Відбулася ізоляція голодуючих. З цією метою було заборонено голодуючим виїжджати за межі України. Заборонялася торгівля та ввезення будь-яких товарів. Понад 22 млн. чоловік були фізично заблоковані в межах території Голодомору.

Ще однією складовою геноциду було свідоме блокування інформації про голод. У січні 1933 року радянською владою було зробленою заяву про відсутність голоду в країні. Сталінський режим відмовився від зовнішньої допомоги.

Пік Голодомору припав на весну 1933 року. В Україні від голоду щохвилини вмирало 17 людей, 1400 – щогодини, понад 30 тисяч – щодня… Від голоду в Україні померли щонайменше 3,9 млн. чол. Але питання кількості людських втрат України від Голодомору досі залишається відкритим.

Найбільше українців загинули у сучасних Харківській, Київській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Дніпропетровській, Житомирській, Вінницькій, Одеській області, Молдові (частина якої тоді була в УРСР) та Чернігівській області.Близько 81% загиблих від голоду в Україні були українцями, 4,5% – росіянами, 1,4% – євреями та 1,1% – поляками. Серед жертв було також багато білорусів, болгар та угорців.

Голодомор в Україні став соціально-гуманітарною катастрофою глобального масштабу. Майже 20 країн світу сьогодні визнають голод в Україні 1932-33 років геноцидом української нації. У понад 40 містах 15 країн світу споруджені пам’ятники чи встановлені інші пам’ятні знаки на вшанування пам’яті жертв Голодомору.

Запали свічку пам’яті в суботу 27 листопада 2021 року!

#запалисвічкупам’яті

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *