ДОНЕЧЧИНА ПІД УКРАЇНСЬКИМ ПРАПОРОМ (1989–1991 рр.)

Мешканці Донеччини добре знають про перше підняття українського прапора, що відбулося 16 липня 1990 року над Київською міською радою. Відтак 23 серпня 1991 року національний прапор був внесений до Верховної ради України, що й стало тією символічною подією, після якої відзначаємо День Державного Прапора України.

Проте широкий загал ще й досі мало знає про перші факти появи українських прапорів у містах Донецького краю напередодні проголошення незалежності.

Один із засновників Донецької крайової організації Народного Руху України (НРУ) пан Микола Тищенко згадує, що перший підтверджений факт появи українських прапорів у Донецьку збігається з відкриттям Установчої конференції НРУ 20 серпня 1989 року. Прапор спочатку вивісили у залі, де проводилося засідання, а відтак учасники конференції пройшлися з ним ходою по вулицях Донецька. Вдруге це відбулося 22 січня 1990 року у річницю свята Злуки. Тоді українські активісти зібралися у Донецьку біля пам’ятника Т. Г. Шевченку та підняли між собою український прапор. Міліція відібрала двоколор, а на учасників чинила тиск.

Далі український прапор з’являвся у різних містах Донеччини під час культурологічного походу «Козацькими шляхами» навесні-влітку 1991 року. Наприкінці цього походу 16 липня 1991 року Миколою Тищенком і Володимиром Білецьким було вперше піднято український прапор над Святогір’ям.

Під час походу «Козацькими шляхами», зупинка у Краматорську, літо 1990 р. (фото з книги В. Білецького «Історія Донецької Крайової організації Народного Руху України (1989–1991 рр.)»)

Слід зауважити, що за рік до козацького походу під українським знаменом відбувся загальноукраїнський екологічний похід «Дзвін-90», маршрут якого пролягав через Донецьк, Артемівськ (Бахмут), Костянтинівку, Дружківку, Краматорськ, Слов’янськ та інші населенні пункти Донеччини.

Учасники всеукраїнського екологічного рейду “Дзвін-90” у Слов’янську, початок серпня 1990 р., фото з архіву О. Максименка

У деяких містах Донецької області прапори подеколи з’являлися навіть раніше, ніж у центральних містах України. За словами організаторки Краматорського осередку українського Руху Євгенії Осадчої, перший український прапор у Краматорську замайорів під час мітингу на честь дня народження Кобзаря – 9 березня 1990 року, який відбувся у сквері Профспілок. У ті часи, – згадує пані Євгенія, – міліція усіляко перешкоджала появі національної символіки під час публічних виступів. Але того дня, проґавивши момент підняття прапора, міліціянти вже не стали втручатися. Таким чином Краматорськ став свідком знакової події, фактично, не встигши того усвідомити.

Українські активісти з Дружківки та Костянтинівки Владислав Марко та Микола Сєров свідчать, що вперше прапор у цих містах з’явився серед мітингарів під час демонстрацій 1 травня 1990 року. Це задокументовано як на фотографіях, так і на кінохроніці. В Артемівську (Бахмуті) український прапор так само з’явився приблизно у тім же часі. Хоча наразі маємо чіткий фотофакт датований 7 листопада 1990 року.

Колона демократичних сил у Дружківці, 1 травня 1990 р. (фото з архіву В. Півня)
Колона українських демократичних сил у Костянтинівці, 1 травня 1990 р. (фото з кінохроніки М. Сєрова)
Антикомуністична демонстрація 7 листопада 1990 р. в Артемівську (Бахмуті) під пильним наглядом міліціянтів, фото Геннадія Степаненка

Автор статті «Український прапор в Дружківці» В. Качур (Газета “Наша Дружковка”, №33, 2016 р.) зазначає про цікавий факт, коли “1 вересня 1990 року після мітингу на площі Октябрській (Молодіжній) за участю лідерів Народного Руху України (опозиційного до компартії) І. Драча та Д. Павличка лунали заклики до виходу із СРСР на підставі права, даного Конституцією цієї держави. А пізно ввечері на щоглі біля Будинку піонерів (зараз ЦДЮТ) на цій площі брати Чаленки, активні учасники національного руху в Дружківці, піднімають жовто-синій стяг. Вранці за допомогою спецмашини його моментально зняли”.

Трохи більше, як за два місяці перед тим, 11 липня 1990 року, у Димитрові (тепер Мирноград) упродовж одноденного загальноукраїнського шахтарського страйку на будівлі дому культури ім. Артема, біля якого відбувався мітинг, було піднято український прапор. За пропозицією Олександра Мриля – співголови страйкому тресту «Красноармійськ вугілля» – прапор встановили місцеві рухівці.

Шахтарський мітинг перед палацом культури ім. Артема, 11 липня 1990 р. (фото надав Покровський історичний музей)

Звісно, це далеко не весь можливий перелік фактів про підняття національного прапора на Донеччині упродовж 1989–1991 років напередодні проголошення незалежності України, але ми будемо збирати ці факти та матеріали й надалі. Сподіваємося на допомогу у цьому наших відвідувачів та читачів сайту.

P. S.: Коли ця стаття вже була опублікована, донька нашого співробітника, якого не стало 2019 року, Валентина Орлова, дописала у коментах музейної сторінки facebook, що “24 серпня 1991 року Віталій Циміданов підняв український прапор в спільній донецько-київській археологічній експедиції, після проголошення Акту про Незалежність України. В польових умовах прапор зробили з футболок чи чогось подібного та повісили над камеральним наметом”.

Матеріал створений Дмитром Більком у рамках підготовки до відкриття виставки «Ген непокори…», що відбудеться за підтримки Українського культурного фонду

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *