Дружківські скам’янілі дерева

Чи знали ви, що у місті Дружківка Костянтинівського району Донецької області є унікальна палеонтологічна знахідка – скам’янілі дерева? Це найдавніший кам’яний ліс у Євразії, і знаходиться він у нашому регіоні, за півкілометра від селища Олексієво-Дружківка, у балці Розсохувата.

Скам’яніле дерево - Дружківка

Сьогодні це місце є заповідником під назвою «Дружківські скам’янілі дерева» та вважається геологічною пам’яткою природи загальнодержавного значення від 14 жовтня 1975 року. Заповідна зона скам’янілостей віком близько 250 млн. років займає невелику площу – лише 1 гектар землі, і є частиною регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик».

Заповідник Клебан-Бик

Ніде більше у нашій країні не знайдеш схожого місця. А виявлені ці багатовікові релікти були випадково – під час розробки піщаного кар’єру у 1973 році. Тоді робочі натрапили на пеньки та уламки скам’янілостей, і вже через 2 роки місцевості було присвоєно значення геологічної пам’ятки природи. Шматки унікальних дерев вільно лежать на території заповідника. Як вони виникли, точно невідомо. Одні вчені вважають, що дерева з коренем вирвав ураган і переніс їх у море, що колись розташовувалось на території сучасної Донеччини, де вони і кам’яніли у солоній морській воді протягом століть. Інші дослідники схильні вважати, що багато років тому на сьогоденну зону заповідника зійшла повінь, і процес скам’яніння довго тривав у прісній воді. Ясно тільки те, що виникнення кам’яного лісу пов’язано з природними катаклізмами.

Клебан-Бик - скам’янілі дерева

Ці зразки є справжнім чудом. Найбільші з них мають діаметр близько 1 метра. На них не залишилося ні кори, ні гілля, ні тим паче листя. Це лише оголені стовбури та пеньки, що зберегли свою форму. Окрім цього, зберіглась і внутрішня структура рослини. Розглядаючи тонкі зрізи стовбурів через мікроскоп, вчені розрізнили клітинну будову палеозойської деревини і встановили схожість уламку скам’янілого дерева з щойно відпиляним стовбуром сосни. Однак різниця все ж є: скам’янілості темного кольору, важкі як залізо і виблискують кристалами кварцу.

Кам'яні дерева - Донецька область

Заповідна зона охороняється співробітниками ландшафтного парку «Клебан-Бик» задля збереження цінних реліктів та уникнення їх розкрадання. Доступ до кам’яного лісу відкритий – бажаючі можуть відвідати територію. Потрапити до заповідника можна через греблю ставку, розташованого біля балки. Скам’янілими деревами Дружківки продовжують цікавитися як дослідники, так і туристи, котрі знаходять інформацію про існування такої пам’ятки природи на Донеччині.

Фото: https://klebanbyk.com.ua

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *