Музейна легенда: домра з фондів Великоанадольського музею лісу

Сьогодні мова піде про незвичайний для нашого музею експонат – домру. Це старовинний український музичний інструмент, який складається з грифа з кілками у верхній частині та з дерев’яного корпусу з щитом  – у нижній і виготовляється з сухого дерева. При цьому для виготовлення корпусу домри використовується клен, а для деко – ялина.

Домбра - ВМЛ

Перші історичні відомості про домру з’явилися в ХVІ ст., а її популяризація на теренах України розпочалася з кінця ХІХ ст. Цей інструмент був затребуваний у різних видах музичної творчості. Зокрема, як сольний концертний інструмент (інколи у поєднанні з фортепіано), оркестровий та ансамблевий – у поєднані з баяном, балалайками тощо. Домра також утворює одну з основних партій оркестру народних інструментів.

До нашого музею цей cтаровинний музичний інструмент передала Т. М. Михайлова – випускниця Великоанадольської професійної лісової школи 1928 року. У ті часи студенти цікаво проводили свій вільний час. Так,зі спогадів випускника лісового технікуму Івана Петровича Вареника ми дізнаємося, що «…студенти збиралися групами на ставках Великому та Парковому й каталися на човнах, стрибали з вишки, грали на воді, іноді ловили рибу та раків.У великій залі клубу, що використовували для занять з фізкультури, проведення зборів, проходили вечори художньої самодіяльності,демонстрували кінофільми.Та художня самодіяльність була без спеціалістів-керівників, на рівні власного вміння і розуміння. Декламували вірші,дехто собі під ніс, дехто гучно на всю залу.

Оркестр - фото

Співали соло та хором. Перемагала не майстерність а сміливість.Наприкінці 1939 року лісовий технікум придбав чотириструнні домри і організували оркестр, яким керував викладач Іван Миколайович Болотов. Іван Миколайлович мав музичну освіту. Студенти розучували ноти, і через 2-3 місяці розпочалися репетиції. Грали здебільшого класику. Оркестрантами були студенти першого-третього курсів, яким раніше доводилось тримати в руках хоч якісь музичні інструменти…»

У фондах музею зберігається фотоальбом І. П. Вареника, в якому є світлина оркестру народних інструментів 1940 року. На ній зображені студенти та керівник оркестру І. М. Болотов.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *