Музейна легенда: ливарна форма давніх металургів

Стародавня історія іноді здається фантастичним, казковим, нереальним світом. Завдяки археологічним дослідженням ми маємо уявлення про життя людини минулого. Одна така знахідка свідчить про розвиток ливарного виробництва на території Донеччини за доісторичних часів. Ідеться про глиняну ливарну форму для виготовлення кельта (таку назву мав один з різновидів сокири).

Ливарна форма

Умовно кажучи, одного разу, – чотири тисячі років тому до нашої ери, людина винайшла сплав міді та олова, який ми називаємо бронзою. Цей винахід дав назву цілій епосі, яку називають добою бронзи.

Кельти використовували стародавні мешканці нашого степу за часів т. з. зрубної спільноти (XVII–XIII ст. до н.е.).

Фантазуючи далі, – уявімо собі, як людина своїми руками робить з глини форму для майбутньої сокири. Потім, за допомогою різних додаткових знарядь, заливає в цю форму розплавлену бронзу. А відтак, коли метал застиг, достає готовий кельт та піддає його остаточній обробці.

Зрубна культура

Через багато століть ця ливарна форма знов потрапила до рук людини. 1988 року її було знайдено на території Волноваського району Донецької області, а тепер вона прикрасить виставку «Людина у просторі степу. Доба каменю. Доба бронзи», що невдовзі відкриється за підтримки Українського культурного фонду та наших колег із Краєзнавчого музею Бахмута, який передав нам її на тимчасове експонування.

Матеріал підготовлений О. П. Цибою

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *