Історичний календар: День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. і масових голодів 1921-1923 та 1946-1947 рр.

День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. і масових голодів 1921-1923 та 1946-1947 рр. (2023)

Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів, що сталися в країні протягом першої половини ХХ ст. Наймасштабнішим з них був голод 1932-1933 років. Пам’ять про Голодомор стала невід’ємною частиною національної пам’яті українського народу.

Голодомор в Україні 1932-1933 рр. не був випадковим явищем природного чи соціального походження, як це стверджували спочатку радянські, а потім проросійські історики. Голодна смерть мільйонів українців стала наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Він став покаранням українців за їхній спротив колективізації сільського господарства і небажанням перебувати під владою Радянської Росії. Це покарання також здійснювалося шляхом знищення української культури, мови, традицій. Шляхом штучно організованого голоду радянська влада за наказом Сталіна намагалася вирішити так звану «українську проблему».

За даними істориків, на початку 30-х років ХХ ст. основним центром опору більшовицькій політиці колективізації було українське село. В Україні сталося понад 4 тис. масових протестних виступів за участю близько 1,2 млн. чоловік. З колгоспів вийшли 41200 селянських господарств, близько 500 сільських рад відмовлялися приймати нереальні плани хлібозаготівель.

Дуже важливо сьогодні, щоб ми всі усвідомлювали – події 1932-1933 років не були випадковістю чи фатальним збігом обставин. Це була спланована акція. Як і сьогодні, під час російської агресії, українську націю хотіли зламати, залякати, поставити на коліна, знищити.

Не бажаючи втрачати Україну, радянський режим вибудував план винищення частини української нації, що був замаскований під плани здачі хліба державі. Йшлося про повне вилучення всіх запасів зерна. Перетворивши Україну на територію масового голоду, режим перекрив всі шляхи до порятунку. Відбулася ізоляція голодуючих. З цією метою було заборонено голодуючим виїжджати за межі України. Заборонялася торгівля та ввезення будь-яких товарів. Понад 22 млн. чоловік були фізично заблоковані в межах території Голодомору.

Ще однією складовою геноциду було свідоме блокування інформації про голод. У січні 1933 року радянською владою було зробленою заяву про відсутність голоду в країні. Сталінський режим також відмовився від зовнішньої допомоги.

Пік Голодомору припав на весну 1933 року. Від голоду в Україні померли щонайменше 3,9 млн. чоловік. Але питання кількості людських втрат України від Голодомору досі залишається відкритим. Кількість жертв, за різними оцінками, коливається від 3 до 7 мільйонів осіб. Деякі дослідники називають й більші цифри.

Найбільше українців загинули у сучасних Харківській, Київській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Дніпропетровській, Житомирській, Вінницькій, Одеській, Чернігівській областях та Молдові (частина якої тоді була у складі УРСР).

У той же час Східна Галичина, Волинь та Західне Поділля входили до складу Польщі, Буковина – до складу Румунії, а Закарпаття – до складу Чехословаччини. Тому у 1932-1933 рр. голоду там взагалі не було.

Цього року вшанування пам’яті жертв радянського тоталітарного режиму вже другий рік відбуватиметься в умовах повномасштабної агресії росії проти України. Знову проти українців російські імперські шовіністи застосовують геноцидні практики. Адже росія в цій жахливій війні переслідує ту ж саму мету, що й під час Голодоморів – знищити українську ідентичність. Знову росії Україна потрібна без українців та й без усіх інших громадян України.

В умовах нинішньої російської агресії наша пам’ять про Голодомор 1932-1933 років є чинником суспільної мобілізації українців і світової спільноти для протидії агресору. Станом на жовтень 2023 р. парламенти 28 країн світу визнали Голодомор 1932-1933 рр. в Україні актом геноциду українського народу. У США штат Айова став 33-м американським штатом, який визнав цей Голодомор геноцидом. Також штат проголосив листопад місяцем пам’яті про Голодомор.

Отже, пам’ятаємо і вшануймо пам’ять мільйонів синів і доньок України, мільйонів невинних людей – наших земляків, без жалю винищених Голодомором!

Запалимо свічі пам’яті за тими, хто загинув голодною смертю і став жертвою репресій тоталітарного режиму!

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *