Критика радянської влади і гасла про самостійну Україну: історія самвидаву “Голос народу”

Ця історія сталася на території теперішнього Мирнограду. Перед вами – 50 радянських карбованців 1947 року випуску. На той час це були нові гроші, надруковані в рамках грошової реформи у СРСР. Не будемо зараз говорити про причини та сутність цієї реформи – наша історія про інше.

50 карбованців та оголошення у газеті про грошову реформу

Заміна старих грошей на нові викликала неоднозначну реакцію у населення, втомленого війною та голодом, який настав наступного року після завершення Другої світової. Більшість людей висловлювали своє невдоволення у розмовах “на кухні”, а ось троє хлопців у селі Сухий Яр (зараз це околиця Мирнограду) спромоглися на нечуване.

Вони випускали самвидавний журнал “Голос народу” з критикою радянської влади, у тому числі її грошової реформи та ситуації з голодом. Головним посилом самвидаву було необхідність створення Самостійної України – цьому були присвячені вірші та есеї, які писали хлопці.

Сторінки журналу “Голос народу”. Фото – ukrnationalism.com

Лідером “Товариства “Друзі українського народу”, що видавав журнал, був 18-річний Микола Ушкварок, йому допомагали Олександр та Петро Лихо (перший працював слюсарем на шахті, а другий навчався у школі).

Усі троє перебували під німецько-нацистською окупацією і, ймовірніше за все, на них мала вплив ОУНівська агітація: учасники націоналістичного підпілля на Донеччині поширювали листівки, в яких закликали боротися як проти нацистського, так і проти більшовицького режимів.

Зрештою Ушкварка та братів Лихо спіймали і за антирадянську діяльність засудили до найвищої міри покарання – розстрілу. Потім покарання змінили до 25 років виправно-трудових таборів, а за “хрущовської відлиги” терміни ув’язнення зменшили ще більше і у підсумку відпустили. Але життя хлопців вже було зламане.

Більше про цю та інші історії українського спротиву наш музей розкаже на виставці “Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року”. Вона відкриється 27 жовтня за підтримки Українського культурного фонду.

Донецький обласний краєзнавчий музей розташований у Краматорську на вул. Академічна, 84 (біля першого корпусу та гуртожитку ДДМА).