Мезоліт (XII-VII тисячоліття до н.е.)

Мезоліт - ДОКМ

Мезоліт – вік заключного розвитку мисливського господарства, який займає проміжне положення між пізнім палеолітом та неолітом. Щодо терміну – мезоліт, серед фахівців існують певні розбіжності. Частина з них вважає, що цей період краще було б називати – епіпалеолітом (над палеолітом), зважаючи на ще досить тісний зв’язок по багатьох аспектах із попередньою епохою.

На цей час припадають суттєві зміни клімату, що потягли за собою відповідні зміни у життєдіяльності людини.

Початок мезоліту припадає на закінчення льодовикового періоду. Причини танення льодовиків досі залишаються загадкою – за найбільш популярною теорією воно сталося внаслідок зіткнення з землею великих космічних тіл. Після початку танення величезних льодових масивів, природні умови на планеті також зазнали значних змін.

Льодовик відсунувся на північ, вивільнивши нові ділянки суші та утворив безліч річок, озер, морів. Піднявся рівень світового океану, повстали Гібралтарська та Боспорська протоки, відділились Японські острови. Саме на початку мезоліту виникають близькі до сучасних природні та кліматичні зони. Виникають лісові, степові, пустельні ландшафти, виділяються зони приморського континентального, різко континентального, посушливого клімату.

Зі змінами природи зазнає зрушення і флора та фауна. Доживають свого віку мамонти, шерстисті носороги та інші тварини епохи плейстоцену.

Лісові території заселяють лосі, бурі ведмеді, благородні олені, кабани, бобри, білки.

У степовій зоні розселяються численні копитні (бики, тури, коні, віслюки) та дрібні тварини (зайці, птахи). На чисельних озерах та річках, що повстали після танення льодовиків мешкають водоплаваючі птахи та різні види риб.

Більш сприятливий клімат, багатство природи спонукають людей епохи мезоліту до розселення. Люди стали дедалі більше опановувати й по-господарськи розробляти вододіли, долини малих водотечій. Вони, як і раніше, займалися полюванням, рибальством, збиранням плодів та ягід.

Мисливство було провідною галуззю господарства. У зв’язку з тим, що в цей період зникли мамонти та деякі інші звірі, змінився характер полювання. Від колективного полювання на стадну дичину переходили до індивідуального чи групового промислу невеликих звірів.

Величезним досягненням став винахід лука і стріл – зброї далекої дії, за допомогою якої люди забезпечували себе постійними запасами їжі. Також з’являються мисливські пастки, загорожі, сітки, тенета.

Було розповсюдженим рибальство, що супроводжувалось використанням гарпунів, острогів, верш, мереж та довбаних човнів.

У цю епоху розпочалося приручення диких тварин. Люди приручили собаку (вперше це вдалося туземцям Австралії та Нової Зеландії), а дещо пізніше – свиню й бика. Нові прийоми полювання, перші приручені тварини поклали початок виникненню скотарства, що пізніше справило разючий вплив на історію людства. Також людство робить перші кроки у вирощуванні рослин.

У період мезоліту вдосконалюється технологія виготовлення призматичних пластин. Виникає т. з. відтискна технологія отримання з кременю вузьких тонких і гострих пластинок, потрібних для виготовлення вкладеневих знарядь, зокрема вістер стріл та списів, ножів, гарпунів (їхня основа вирізалася з кістки чи дерева, а в пази вставлялися пластинки).

Для мезоліту характерна мікролітична техніка обробки каменю, яка дозволяла виготовляти мініатюрні знаряддя праці правильної геометричної форми – геометричні мікроліти. Серед традиційних знарядь праці доби мезоліту – скребків, проколок, різців, гарпунів, та ін., вперше з’являються знаряддя для обробки деревини -сокири та тесла.

Культура мезоліту відображена у наскельних малюнках того часу, що знайдені у різних частинах світу. На них зображували побут людини – найчастіше це були сцени полювання з луками.

Соціальні відносини періоду мезоліту також зазнають змін. З’являється інститут парної родини, виникає заборона шлюбних відносин у межах роду або общини – екзогамія. Релігійні вірування епохи мезоліту зосереджені на небесних тілах, зокрема, це поклоніння Сонцю. Люди також вірили, що смерть – це перехід до іншого світу, тому в могили померлих клали речі, що можуть знадобитися йому на тому світі. Ця традиція зберігалась ще багато тисячоліть.

Таким чином, період мезоліту характеризується разючими змінами клімату та життєдіяльності людини, соціальних відносин, розвитком релігії, зачатками мистецтва.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *