Музейники розповіли, чим здивує нова виставка “Ген непокори…”

20 жовтня 2020 року в Антикризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція, присвячена відкриттю масштабної виставки “Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року” у Донецькому обласному краєзнавчому музеї (ДОКМ).

У прес-конференції взяли участь в. о. директора ДОКМ Катерина Філонова,  координатор виставки, учений секретар ДОКМ Дмитро Білько та співкуратор проєкту Анастасія Гайдукевич-Качуро.

Катерина Філонова розповіла, що виставка “Ген непокори…” відкриється 27 жовтня і працюватиме щонайменше цілий рік. “Це буде не просто виставка, це проєкт, в якому буде місце для досліджень, для лекцій, для презентацій, для зустрічей із цікавими людьми”, – сказала вона.

“Наш проєкт триватиме цілий рік, і в рамках нього будуть і інші заходи – лекторії, перегляди фільмів, дискусії, розмови, ну і яка виставка без екскурсій? Це виставка-дослідження, впродовж якої ми будемо доповнювати її певними темами та предметами”, – сказав Дмитро Білько.

Він зазначив, що виставкою “Ген непокори…” музей хоче розповісти про людей та історії з Донеччини, про які мало розповідається та які часто обходять увагою. Мова буде йти про “мазепинців”, “петлюрівців”, “буржуазних націоналістів”, “антисовєтчиків”, страйкарів, дисидентів, РУХівців, активістів ОУН на Донеччині.

Музейники назбирали для виставки близько 400 експонатів, які розповідатимуть про події та людей, пов’язаних із спротивом тоталітарним режимам у нашому регіоні – як радянському, так і нацистському. Серед них – документи та предмети, пов’язані із певними особистостями: Олексою Тихим, Аллою Горською, Панасом Заливахою, Василем Стусом та іншими. Будуть предмети, з якими можна буде взаємодіяти – наприклад, певні відсилки до радянського побуту 30-х років (усіх секретів інтерактивних інсталяцій музейники не розкривають).

Оскільки експонатів дуже багато, а виставковий простір обмежений, йде суворий відбір, що показати у першу чергу. Спочатку будуть представлені найкікавіші предмети, а інші будуть показуватися протягом року у міні-проєктах: наприклад, експонати про неформальні культури у СРСР.

“Ми із дизайнерами та архітекторами намагалися зробити так, щоб максимально вигідно подати експонати та предмети, які зібрав музей. А експонатів дуже багато! Як їх розмістити у невеликому приміщенні, щоб це було цікаво і щоб про все розповісти і не створювати ефекту “захаращеного простору”. Я сподіваюсь, що ми із цим викликом справилися, що ми запропонували рішення щодо інсталяцій, щодо текстової інформації, щодо фото- та відеоінформації максимально зручно. Сподіваємося, що наші очікування знайдуть відгук у наших відвідувачів”, – каже Анастасія Гайдукевич, що відповідає за візуальну частину виставки.

Організатори виставки “Ген непокори…” подбали про інклюзію – вона насичена інтерактивом для різних груп населення, зокрема для людей з інвалідністю, у тому числі і для людей із порушенням зору. Так, на виставці будуть аудіогіди та елементи тактильності – тексти, написані шрифтом Брайля.

Через карантинні обмеження музей не зможе приймати відвідувачів, як раніше. Нараз Краматорськ перебуває у “помаранчевій” зоні, тож музейники передбачили можливість відкриття виставки за допомогою онлайн-трансляції. Окрім того, наприкінці жовтня на сайт музею буде викладений 3D-тур виставкою і кожен охочий зможе прогулятися нею віртуально. Якщо ж будуть карантинні послаблення, музей почне з обмеженого відвідування виставки – наприклад, екскурсії для груп по 5 осіб, сказала Катерина Філонова.

Важливо також зазначити, що виставка “Ген непокори…” відбудеться за підтримки Українського культурного фонду.