Нове місцезнаходження раннього палеоліту на території Донецької області – Костянтинівка/ «Стромінкон».

На території Костянтинівської міської ради (південно-західна частина м. Костянтинівка) у кар’єрі колишнього цегляного заводу «Стромінкон», тривають археологічні та геоморфологічні дослідження нового палеолітичного місцезнаходження.

На наприкінці 80-х років минулого століття тут вже проводились комплексні дослідження четвертинних відкладень, за результатами яких був складений звіт та написана монографія присвячені геоморфологічним спостереженням антропогену цієї ділянки.

З початку 2000 -них років на території кар’єру поновилося видобування піску з використанням техніки, що призвело до поглиблення його дна на окремих ділянках та виникненню нових відслонень. Раніше інформація про палеонтологічні та археологічні знахідки з території кар’єру періодично надходили до відділу археології Донецького обласного краєзнавчого музею, головним чином завдяки багаторічним натуралістичним спостереженням, які проводяться Олександром Філіпповим («Східно-Українська спілка охорони історії та культури»).

У 2015 р. в одному з нових відслонень на ділянці видобування піску, у прошарку гравійно-галькового матеріалу О. Філіпповим був знайдений великий крем’яний відщеп з типовими ознаками перебування у водяному потоці. Після чого він продовжив збирати всі кремені, які на його думку мали штучну обробку на тлі різноманітного петрографічного матеріалу.

У 2016 р. співробітник музею Ю. Коваль ознайомився з матеріалами зборів О. Філіппова. Тоді з’ясувалося, що разом з псевдознаряддями, присутня невеличка серія виробів, антропогенне походження яких не викликає жодних сумнівів. Після чого було проведено огляд ділянки де були зроблені знахідки. Враховуючи велику глибину залягання гравійно-галькового алювію та потужної пачки лесово-грунтових відкладень, одразу виникло припущення про значний вік знахідок. У зв’язку з цим було прийнято рішення звернутися за консультацією до палеогеографа Н.П. Герасименко (Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченко), яка з кінця 80-х років ХХ ст. є постійним консультантом усіх археологічних досліджень на пам’ятках кам’яного віку регіону. У зв’язку з цим була підготовлена серія розрізів та зачисток на різних ділянках кар’єру.

Серед знайдених знарядь вирізняється конвергентне скребло на великому крем’яному відщепі з невеликою ділянкою жовневої кірки. Двома екземплярами представлені вироби, які за своїми техніко-типологічними характеристиками можна умовно віднести до категорії чопперів та чоппингів Решту складають відщепи різних категорій.

За попередніми геоморфологічними та стратиграфічними спостереженнями, кам’яні вироби пов’язані з пізньолубенським кліматолітом Схеми палеогеографічної етапності України, який корелюється з OIS 13 океанічної ізотопно-кісневої шкали (близько 0,5 млн. років тому). На даний час це найдавніший стратифікований пункт раннього палеоліту на Сході України.

Для остаточного з’ясування геологічного віку археологічних знахідок необхідне суттєве розширення геолого-геоморфологічних та стратиграфічних досліджень, а для встановлення їх техніко-типологічних особливостей – набір статистично значимої колекції артефактів.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *