Нові/старі назви на мапі Донеччини: м. Хрестівка

Місто Хрестівка - Донецька область

Продовжуємо знайомитися з новими, а насправді старими історичними назвами міст і селищ міського типу сучасної Донеччини, а також з історіями їх появи.

У 2016 р. в рамках процесу декомунізації, зокрема, в Донецькій області місто Кіровське отримало свою історичну назву – м. Хрестівка. Місто Хрестівка (до 1917 р. – Ной-Мангейм, Давидо-Орлівка, Хрестівка; до 1956 р. – Нова Хрестівка; у 1956 – 2016 рр. – м. Кіровське; з 2016 р. – м. Хрестівка) – адміністративний центр Хрестівської міської громади Горлівського району Донецької області.

Пріоритетною галуззю в місті є вугільна промисловість, яка з 2014 р. суттєво занепала. З квітня 2014 р. місто фактично контролюється російською окупаційною адміністрацією, входить до т. зв. «ДНР» та включене Верховною Радою України до складу тимчасово окупованих територій України.

Як свідчать документи, Хрестівка – це колишнє німецьке поселення. В дореволюційний період воно мало одразу три назви: німці називали свій хутір Ман-Гейм, в офіційних документах воно значилося як Давидо-Орлівка, чумаками ж свого часу воно було назване Хрестівкою, як вважається, через хрестоподібний дороговказ «Таганрог–Бахмут».

Католицьке-лютеранське село Хрестівка було засновано у 1888 р., воно увійшло до Олексієво-Орловської волості Таганрозького округу області Війська Донського Російської імперії. Свою офіційну назву Давидо-Орлівка воно отримало за прізвищем колишнього землевласника Орлова, вихідця з маріупольських колоній.

Поблизу сучасного міста німецьке поселення Мангейм існувало до 1941 р. З початком війни між СРСР і нацистською Німеччиною усіх німців було вивезено до Сибіру. У вересні 1941 р. з Хрестівки були депортовані чоловіки від 16 до 60 років.

Після війни у 1954 р. в Стожківській улоговині, поблизу хутора Хрестівки, розпочалося будівництво нових кам’яновугільних шахт. Через 2 роки тут вже діяли декілька шахт. Неподалік зростало робітниче селище Нова Хрестівка. Тому вважається, що місто Кіровське було засновано власно кажучи саме у 1954 р.

У вересні 1956 р. селище Нова Хрестівка було перейменоване в селище міського типу Кіровське на честь видатного радянського партійного й державного діяча С. М. Кірова, якого було вбито 1 грудня 1934 р. у Ленінграді, найвірогідніше за вказівкою І. В. Сталіна, хоча це і не доведено. У вбивстві С. М. Кірова звинуватили членів підпільної контрреволюційної терористичної групи, які були засуджені і розстріляні. Вбивство С. М. Кірова було використано І. В. Сталіним для початку Великого терору в СРСР.

У жовтні 1956 р. село Хрестівка увійшло до складу селища міського типу Кіровське.

У 1957 р. поблизу смт Кіровське розпочалося спорудження 8 комсомольських шахт («Житомирська», «Миколаївська», «Роменська», «Донецька», «Тернопільська», «Дрогобицька» та ін.) з річною потужністю 150-200 тис. тон вугілля кожна. Всі вони стали до ладу діючих достроково. Таким чином, на території Кіровського та його околиць працювало вже 15 високомеханізованих шахт, які були об’єднані у 4 шахтоуправління.

У серпні 1958 р. селище міського типу отримало статус міста Кіровськ, але пізніше місту повернули попередню назву – Кіровське. У 1987 р. Кіровське стає містом обласного підпорядкування.

На початку XXI століття населення м. Кіровське становило майже 31 тис. осіб, з яких 46% були українцями. У місті проживали також росіяни, білоруси, молдовани, татари, вірмени, греки, поляки.

У місті працювали підприємства з видобутку вугілля компанії «Донпромбізнес» (колишнє шахтоуправління «Кіровське»), інші вугільні шахти, ресорний, тарний заводи, підприємство «Гідравлік», взуттєва фабрика. Понад 70 % зайнятих у народному господарстві працювали у промисловості.

14 квітня 2014 р. місто Кіровське взяли під свій контроль збройні формування т. зв. «Донецької народної республіки». Влітку 2014 р. почалися мінометні та артилерійські обстріли міста проросійськими бойовиками. У серпні 2014 р. внаслідок артилерійського обстрілу, снаряд потрапив у храм святого праведного Іоанна Кронштадтського, загинули три людини. У листопаді 2014 р. одна людина загинула та двоє були поранені внаслідок артилерійського обстрілу терористами шахти «Комсомолець Донбасу». На помповій станції, що відкачувала метан, почалася пожежа. Взагалі у серпні-вересні 2014 р. внаслідок обстрілів міста терористами загинули майже 50 чоловік.

12 травня 2016 р. в рамках кампанії по декомунізації в Україні місту повернули історичну назву – Хрестівка. Але це перейменування, звичайно, не було визнано «властями» т. зв. «ДНР».

Але ми віримо, що у найближчому майбутньому м. Хрестівка, як і усі інші наші міста, буде деокуповано Збройними Силами України, знову повернеться до української Донеччини і де-факто отримає свою історичну назву.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *