Онлайн-виставка «Народна лялька – посланниця мудрих предків»

Народна лялька - посланниця мудрих предків

9 листопада щорічно відзначається Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Саме культура і мистецтво – духовні багатства, унікальні скарби держави, які вирізняють її народ з-поміж інших.

Наша славна Україна має неповторну і самобутню культуру, а справжніми творцями і носіями культури – є народ, люди. Тому сьогодні, з нагоди чудового свята хранителів культурної спадщини хочемо представити виставку «Народна лялька – посланниця мудрих предків», організованої спільно з творчою майстернею «Оберіг» міста Бахмут Донецької області. Виставка проходить в онлайн-форматі через воєнні дії і неможливість зібрати колекцію для експонування наживо.  

Народні ляльки – давні сімейні обереги українців, вони уособлюють єднання родинних зв’язків цілих поколінь. Ці символи тисячоліттями супроводжували наших предків і традиції їх виготовлення передавалися від бабусі до онуки. Народні ляльки символізують добробут, надію та любов. У всі часи і у всіх народів це найголовніша іграшка, яка виховує дівчинку майбутньою матір’ю.

Довідка. Творча майстерня «Оберіг» працює з травня 2005 року як об’єднання вільних майстрів, які вивчають народні традиції, відтворюють зразки народного мистецтва, перш за все як взірці, які несуть просвітницьку та виховну функцію, і це – їх внесок у ствердження і зберігання творчої спадщини українського народу, як однієї з унікальних складових світової культури.

Багато таємниць приховав від нас час, засипав пилом, затопив водою і хотів стерти з людської пам’яті руками тих, хто вважав українську народну культуру небезпечною через свої прагнення до волі і життя. І здавалося б, навічно втрачено досвід цілих поколінь, які жили на українській землі і особливо на землі нашого українського донецького степу. Але джерело любові і творчості забити неможливо. Багато чого прийшлося осмислити, дослідити та покласти щасливої творчої праці, щоб створити і зібрати унікальну колекцію майстерні «Оберіг».

Творче об’єднання має велику колекцію народних ляльок, рушників, народних строїв та головних уборів, писанок, взірців петриківського розпису та колекції «Дерево життя» і «Християнські символи у вишивці» та багато іншого.

Сьогодні онлайн-виставка «Народна лялька – посланниця мудрих предків»дасть можливість продемонструвати зразки народних ляльок з колекції творчої майстерні міста Бахмут «Оберіг». Загалом у колекції більше трьохсот екземплярів, близько ста знаходяться в приватних колекціях славнозвісної Петреківки та Дніпра. Ляльки різні – великі і зовсім крихітні, авторські і автентичні, ігрові, обрядові і сувенірні, але всі вони створені з простих матеріалів і світлого натхнення майстринь з міста Бахмут Донецької області.

На виставці представлені роботи п’ятьох майстринь – членкинь майстерні «Оберіг» – Лариси Комісарової, Людмили Данильченко, Тетяни Гольц, Наталі Роменської і Світлани Кравченко. Вступне слово завідувачки відділом сучасної історії Донецького обласного краєзнавчого музею Оксани Муравської.

Перш ніж ви, шановні відвідувачі, поринете у дивовижний світ української культури, пропонуємо переглянути відео – промову засновниці і керівниці творчої майстерні «Оберіг» Світлани Кравченко.

Далі розповідатимемо про майстринь Бахмутського «Оберігу» і демонструватимемо їхні чудові, унікальні твори мистецтва.

Данильченко Людмила Сергіївна

Пані Людмила пішла в інші світи у вересні 2015 року. Вона все життя працювала інженером-конструктором і була фахівцем високого рівня. Разом з чоловіком виростила двох чудових синів. Вона багато сил і часу віддавала роботі і родині, але завжди знаходила час для творчості. Від самого заснування творчого об’єднання «Оберіг» майстрині почали переймати одна в одної творчий досвід. Роботи пані Людмили набули глибини і надзвичайного змісту. Вона вибрала для себе основним матеріалом траву, звичайні різновиди степових трав нашої Донеччини.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 1

Ось, що говорила пані Людмила про свою творчість: «Займаюся виготовленням трав’яних та тряпічних ляльок. Наша творча робота приносить радість. Немає нічого приємнішого, ніж втілювати свої задуми у життя. Природа нам сама підказує і форму, і матеріал для виготовлення солом’яних та трав’яних ляльок. Квіти полину – віночок на головку майбутньої ляльки, подорожник та колоски трави – основа тулуба та рук, кукурудзяне листя – коси та поясок, житня солома – спідниця – і наша польова красуня готова. Все це багатство природи можна пустити у справу, маючи бажання та деякі навички. Шукайте джерело натхнення в навколишній природі. Її органічне звучання неодмінно відгукнеться у Вашій душі».

Нижче представлені роботи пані Людмили.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 2
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 3
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 4
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 5
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 6
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 7
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 8

Кравченко Світлана Анатоліївна,

керівниця творчої майстерні «Оберіг», м. Бахмут, майстер традиційної народної творчості Донецької обл. (народна лялька, вишивка)

Пані Світлана більше тридцяти років займала посаду бухгалтера, а паралельно займалась творчістю. Події 2014-го року спонукали її ще більше працювати для популяризації культури Донеччини: «Найбільше за все я люблю свою родину, своє місто, свою рідну українську Донеччину і завжди дякую Богові, що подарував мені життя саме на цій землі. В найважчі для себе часи я закриваю очі і згадую безкрайні простори з острівками ковилів і чебрецю, відчуваю жаркий подих степу, настояний на пахощах полину і шавлії. Українське місто Бахмут – це місце моєї сили, мого натхнення, місце, де я вчилася все життя пізнавати це натхнення серцем і працею. Там мені іноді вдавалося віддзеркалити промінчик натхнення, і через свої руки спустити Божу красу на землю, показавши  її іншім. З великою вдячністю за цю можливість мені вдавалося робити те, що на перший погляд було неможливим – влаштовувати чисельні виставки, покази в багатьох містах України, приймати участь у наукових конференціях і творчих зустрічах, стверджуючи, що моя Донеччина завжди була і є українською землею, наповненою традиціями і цінностями українського народу. І зараз я не чекаю на перемогу, а разом зі своїми друзями і однодумцями ми робимо те, що можемо, щоб наближати її».

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 9

Керівниця творчого об’єднання «Оберіг» розповідає про заснування майстерні та її діяльність: «Творча майстерня «Оберіг» почала об’єднувати майстринь у 2005 році, і мета була буденною – ділитися одне з одним своїми знаннями з різних рукоділь. Зокрема, ми вчилися шити, в’язати, вишивати. З появою інтернету з’явилися можливості розширити коло знань у різних ремеслах і рукодільних техніках. Так, усі майстрині і закохалися в народних ляльок, і у березні 2010 року презентували колекцію більш ніж з трьохсот ляльок у Бахмутському краєзнавчому музеї. Згодом виставка також була представлена у ще чотирьох містах Донеччини – Єнакієво, Костянтинівці, Краматорську та Дружківці.

Наступним значним внеском у ствердження української культури Донеччини стала колекція народних українських строїв, відтворена за старовинними музейними та родинними архівними світлинами. Все почалося зі старовинної буденної сорочки з селища Парасковіївка і саме тоді виникла насправді ідея влаштувати показ старовинного одягу на День вишиванки 2016-го. Спершу планувалося зібрати 7 строїв. У підсумку національне вбрання, сучасний одяг за старовинними мотивами, головні убори, торбинки та інші аксесуари продемонстрували 52 людини. Моделями були пересічні мешканці Бахмута. Таких показів творча майстерня «Оберіг» влаштувала дев’ятнадцять по всій Україні, моделями на цих показах були дружини учасників бойових дій, з якими були особисто знайомі бахмутяни. Зібрали 30 строїв для дорослих. До 24 лютого у майстерні почали працювати над дитячими строями, це виявилося важче, бо дитячий одяг частіше зношувався внівець.

Зараз найважливішою справою для членкинь майстерні є допомога нашій армії, праця для перемоги. Всі амбітні творчі плани будуть втілені після перемоги над московітами».

Ляльки, створені пані Світланою, представлені далі.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 10
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 11
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 12
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 13
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 14
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 15
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 16
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 17

Роменська Наталія Григорівна,

членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України

Пані Наталя має вищу технічну освіту, працювала в конструкторському бюро, кравчинею, трохи на державній службі, але увесь час шила. Вона дуже любить тканини, просто відчуває їх:  різні фактури, кольори, різноманітність переплетінь. Всі її кращі роботи – з тканин і ниток, і вони дійсно живі та теплі.  Майстрині вдається передавати рух і статичність, тепло і прохолоду в своїх роботах безпосередньо мовою тканини. Але найбільше щастя для неї – жити у вільній Україні в своєму рідному Бахмуті. Вона і зараз там, бо вважає, що її місце поряд з захисниками міста, а її головне завдання сьогодні – допомога нашій армії разом з друзями з громадської організації «Бахмут Український». В квартирі пані Наталі її ляльки-берегині – єдине джерело тепла і світла у сьогоднішніх умовах.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 18

На питання «Чому займаєтесь творчістю?» пані Наталія відповідає так: «Вважаю, якщо людина створена Творцем, то і вона сама має бути творцем. Тобто творити – це сутність і потреба моєї Душі. За великим рахунком, ми на Землі самі є творцями свого життя (що наТворили, то і пожинаємо). Творчість у людському житті це, по-моєму, пошук щастя, і я відчуваю себе щасливою, коли починаю щось робити своїми руками. В різні періоди свого життя я намагалась “спіймати” Птицю Щастя, займаючись то флористикою, то вишиванням, то плетінням, то ізониттю, то печворком, то народною лялькою. Постійною залишалась любов до шиття, до ткання полотна. Є якась магія в переплетінні ниток, особливо, натуральних, найбільше її відчуваєш, коли крутиш ляльки. Чим би не займалась творча людина, вона обов’язково потрапляє в інший вимір, в Світ, де живуть Любов, Гармонія, Радість. Чим більше творчих людей буде на Землі, тим більше Вищого Світла проллється на нашу Землю. Тож хочу якомога частіше ставати провідником цього Світла через свою творчість, щоб наш земний світ став краще».

Роботи пані Наталі подані далі.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 19
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 20
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 21
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 22
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 23
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 24
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 25
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 26

Гольц Тетяна Дмитрівна,

майстер декоративно-прикладного мистецтва

До 2010 року  пані Тетяна працювала інженером у будівельній організації.  Заняття  рукоділлям привело  її до  творчого колективу майстерні «Оберіг». До цього  часу вона захоплювалась  виробами  з  різних видів паперу в поширених  техніках (оригамі,  квілінг, плетіння з паперової лози). Але  в серці майстрині завжди  жила  любов  до  природного  матеріалу  та  бажання  створювати  ляльку. І таке поєднання дало  початок  створенню   кукурудзяних  образів.  Вони  були  різні: домашні  тваринки, квіти  та  віночки,  дівчинки та  пані,   селяночки  та  панночки,  ангелятки та  образи Вертепу. Різноманітність  забарвлення  кукурудзяного  матеріалу, зібраного з поля, дозволяє  майстрині фантазувати та створювати  свої роботи  більш  природними, теплими  та  неповторними у своїх образах.  В кожній  своїй  роботі  пані Тетяна  відображає  характер  героїні  в  доповненні її прикрасами  з  квітів, кошиків  та   створюючи  цілі  композиції.   Друге   життя,  подароване  листячку  кукурудзи,    надихає  на  створення  все  нових, непередбачуваних  творінь  і  віддячує  природі  за її красу  та ствердження  боротьби  за  життя.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 27

«Люблю ліс, його пахощі, квіти, трави. Краса природи, різноманітність рослинного царства мене зачаровує та надихає – і це диво мені вдається втілити в  лялькових образах з кукурудзиння. Я ніколи не підфарбовую його, я використовую природні переходи пастельних кольорів, якими природа малює одяг моїм лялькам. Впевнена, що після нашої перемоги створю одну з найкращих своїх Берегинь Бахмуту», – каже пані Тетяна.

Дивіться твори пані Тетяни нижче.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 28
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 29
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 30
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 31
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 32
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 33
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 34

Комісарова Лариса Спиридонівна

Лариса Спиридонівна прийшла на другу зустріч творчої майстерні «Оберіг» у березні 2005 року і нікого з колективу не знала, але швидко стала однією з найяскравіших майстринь не тільки у Бахмуті (тоді Артемівську). Природня шляхетність, надзвичайна освіченість у багатьох сферах, житейська мудрість, такт і здатність постійно навчатися допомагають їй втілювати неймовірні творчі ідеї. Вона чудова майстриня фотопейзажів рідного Бахмута, дослідниця культурної спадщини, колекціонерка, вишивальниця і майстриня на всі руки. Її вишивки мають не тільки художню цінність, більшість з них має опис. Ляльки пані Лариси прості за формою і вишукані за оформленням, і цим вони дуже схожі на саму майстриню.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 35

Майстриня зазначає: «Світ, що оточує нас, сповнений гармонії, кольору та форми. Побачимо ми цю красу, відгукнеться вона у душі ніжною піснею чи потужною симфонією – залежить від нас, і не лише від рівня фізичного розвитку та наших органів чуття, але передусім від рівня духовного розвитку нашого серця.

Коли ж починаєш бачити цю красу, виникає бажання взяти участь у творчому процесі природи в міру своїх сил і здібностей, а, якщо не вистачить фантазії і розуму, то хоча б на якийсь час продовжити чудові миті, втілюючи вже створене природою у фотографіях, вишивках, картинах.

Поле діяльності для творчих натур величезне! Видів рукоділля дуже багато і деякі з них (будь-які види в’язання, плетіння, вишивки) мають у своєму арсеналі багатовіковий досвід рукотворчості багатьох поколінь майстрів. Починаючи займатися рукоділлям, як би вливаєшся в потужний безперервний потік народної культури, витоки якого загубилися в давнину, але не вичерпалися і донині.

У наш час скептиків і прагматиків багато людей перестали розуміти справжню цінність речей ручної роботи. Так, вони, часом незграбні і не такі якісні, як речі, створені за допомогою машин, але в них є щось більш значуще, ніж зовнішні досконалості. У них вкладена частка душі творця. Згадайте наскельні малюнки первісних людей. Ці кострубаті лінії, нанесені невмілою рукою. Вони цінні для нас нарівні з іншими витворами мистецтва, бо вони є свідками Натхнення, Божої іскри, що висвітлила душу стародавнього художника.

 Може, тому і не вмирає народне мистецтво, що його зі століття в століття підживлює життєва енергія величезної кількості майстрів. Іскра творчості та творення ніколи не згасне в людському середовищі. Як і раніше, наша земля багата на таланти, народних умільців. І їхній загальнолюдський обов’язок – розпалити іскру своїх здібностей та взяти участь у «естафеті» – зберегти, повторити, внісши частинку творчої індивідуальності, і передати наступним поколінням безцінні скарби народної культури.

Наважуйтеся! Творіть! Це дасть вам невичерпне джерело радості та енергії, наповнить ваше життя змістом! І нехай Ваші душі будуть гідні талантів, подарованих Вам».

Роботи пані Лариси дивіться далі.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 36
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 37
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 38
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 39
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 40

Виставку можна переглянути у форматі відео-презентації.

Членкині майстерні «Оберіг» не тільки виготовляють різні витвори декоративно-прикладного мистецтва, а й навчають своєму ремеслу інших людей. Вони неодноразово проводили майстер-класи зі створення різних виробів рукодільного мистецтва як для дітей, так і для дорослих.

Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 41
Народна лялька - посланниця мудрих предків - ДОКМ 42

Дякуємо, що відвідали нашу онлайн-виставку!

Зараз кожен працює на своєму фронті, і своєю творчістю майстрині Бахмутського «Оберігу» також наближають нашу перемогу. На сторінці майстерні у мережі Facebook (https://www.facebook.com/groups/oberigtm) можна ознайомитись з предметами, виготовленими майстринями, на продаж. Отримані кошті витрачаються на потреби наших Збройних Сил! Будь-яка допомога – важлива! Більше про діяльність об’єднання «Оберіг» та про народних ляльок  можна дізнатися за посиланнями:

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *