Поступово втрачаємо кургани: результати інвентаризації поблизу Троїцького

П’ятнадцятого листопада співробітники ДОКМ О. П. Циба та В. В. Циміданов проводили інвентаризацію пам’яток археології (здебільшого курганів) на території Черкаської громади. Деякі кургани збереглися дуже добре.

Стародавній курган

Нажаль, більша частина курганів руйнується оранкою.

Старовинний курган

Зокрема, на 2-х курганах було знайдено фрагменти посудин зрубної культури доби пізньої бронзи. Це свідчить, що поховання, у яких знаходилися ті посудини, були знищені внаслідок розорювання насипів. А на 2 курганах виявлено свіжі ями.

Розкопки кургану

Оскільки вони були неглибокими, можна зробити висновок, що тут рили не «чорні копачі», а шукачі реліквій Вермахту. Оранка курганів призводить до поступового знищення їх насипів та руйнування поховань, котрі у тих насипах знаходяться. Відтак ми втрачаємо частину культурної спадщини нашого регіону. Наведемо лише один приклад. На карті Шуберта 1875 р. південніше від с.  Троїцьке позначено 8 курганів.

Троїцьке

Зараз видно лише 4. Насипи інших вже знівельовані. Це, звісно, не означає, що курган знищено повністю – найглибші поховання залишилися у землі, але виявите місця розташування решток знівельованих курганів дуже важко. Додамо, що із 4 курганів, обстежених південніше Троїцького, 3 розорані.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *