Роман Данилович Лях – діяч освіти, доктор історичних наук, професор

Роман Данилович Лях (1929-2002) – український історик, доктор історичних наук, професор, заслужений діяч освіти України.

Роман Данилович Лях

1 серпня 1929 року у селі Тарасівка Межівського району Дніпропетровської області народився майбутній історик, Роман Лях. Його батьками були сільські інтелігенти. Вищу освіту здобув у Сталінському державному педагогічному інституті (нині Донецький національний університет ім. Василя Стуса). Працювати пішов у 1948 році. Трудова діяльність Романа Ляха почалася з вчителювання.

Він викладав історію дітям у Ганнівській та Геогріївській школах Мар’їнського району, де також займав посади спочатку завуча, а потім директора. Роман Лях також займав керівну посаду у Прелеснянській школі Слов’янського району Донецької області. Будучи директором, Лях приділяв багато уваги облаштунку навчального закладу. Він сприяв тому, щоб було зведено нове приміщення для школи. Роман Лях керував будівництвом та приймав у ньому безпосередню участь. До речі, ця школа працює й у наші дні.

У 1964 році Роман Лях вирішив зайнятися наукою, тож став аспірантом Харківського державного університету (сьогодні Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна). Він працював під керівництвом Івана Климентійовича Рибалки – доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії України. Через 3 роки Роман Лях захистив кандидатську дисертацію на тему «Аграрні перетворення в Донецькій губернії у 1920-1922 роках».

Незабаром починається формування державного університету в Донецьку на базі педагогічного інституту. Романа Ляха було запрошено на роботу і, недовго вагаючись, він у 1966 році разом з сім’єю переїздить до Донецька, де залишається назовсім. Протягом років Роман Лях займав різні посади: він був асистентом, старшим викладачем, доцентом, заступником декана та у деякий час виконував обов’язки декана історичного факультету.

У 1982 році Лях захистив докторську дисертацію «Здійснення ленінської аграрної політики в Україні (1917-1923 рр.)» при Харківському держуніверситеті. Цього ж року він став професором кафедри історії УРСР, завідувачем кафедри історіографії, джерелознавства та методики викладання історії в Донецькому держуніверситеті. Роман Лях займав ці посади протягом 10 років, а вже через рік після становлення країни незалежною, в 1992 році очолив кафедру історії України.

Роман Лях залучав студентів до наукової діяльності, і недаремно. Багато його учнів пов’язали своє життя з наукою, ставши кандидатами та докторами історичних наук. З появою нових перспектив вивчення історії вже незалежної країни вчений намагався підняти авторитет цього напрямку освіти. Лях докладав максимум зусиль для розвитку історієзнавства, тож пропонував багато ідей для цього і сприяв тому, щоб його пропозиції були здійснені. Серед таких ідей визнання історії України загальнодержавною дисципліною, обов’язковою для всіх, створення управління суспільних наук в системі Міністерства освіти, запровадження спеціального курсу історії незалежної України, збільшення кількості годин на гуманітарних факультетах.

Наукову діяльність Роман Данилович Лях спрямовував у різні напрямки. Провідним серед них є аграрний. Досліджуючи цю тему, він ознайомився з великою кількістю документів, обробив їх, підняв архіви країни. Лях акцентував увагу на репресіях радянської влади проти колишніх поміщиків та заможних селян. Провівши ґрунтовне дослідження, вчений зробив висновок: в результаті аграрної політики був створений новий аграрний лад, який характеризувався відсутністю приватної власності на землю, націоналізацією землі, ліквідацією поміщицьких «нетрудових» господарств, передачею значної частини землі в користування селянам, виникненням соціалістичних господарств – колгоспів і радгоспів.

Другий, але не менш важливий напрямок діяльності Р. Д. Ляха – краєзнавство. Найбільш активно він працював над багатотомною «Історією міст і сіл Української РСР». Лях був учасником редколегії тому цього видання «Донецька область». Він досліджував різні населені пункти області, зокрема Сергіївку, Прелесне, Старомлинівку, Добропілля, Володарське, яким присвячені нариси вченого. У співавторстві з П. Т. Тронько, О. І. Луговою та іншими дослідниками Роман Лях написав монографію про розвиток українського краєзнавства «Історичне краєзнавство в Українській РСР». Р. Д. Лях був учасником Всеукраїнської спілки краєзнавців та головою правління Донецького її відділення.

«Роман Данилович запропонував підтримати краєзнавчий рух на державному рівні, встановити щорічне професійне свято краєзнавця, запровадити обов’язкові курси з історичного краєзнавства в усіх вищих навчальних закладах, відшукати й показати суспільству невідомі чи забуті імена й події» – зазначав П. М. Тригуб. Лях надавав методичну підтримку музейним працівникам, місцевим краєзнавцям, учителям шкіл. Він є автором і співавтором численних навчальних посібників, серед яких важливе місце займають «Джерелознавство історії Української РСР», «Історія України. З найдавніших часів до ХV ст. Підручник для 7 класу», «Історія України. Навчальний посібник для студентів неісторичних спеціальностей».

Підручник Р. Д. Ляха

«Роман Данилович був великим оптимістом, говорив: «Я проживу до 80 років», незважаючи на свою огрядність, рухався досить швидко, любив займатися водними процедурами, використовуючи для цього будь-яку можливість, регулярно відвідував плавбасейн Донецького університету… Для нього було властиве почуття гумору, прагнення подолати всі можливі перешкоди, він підтримував нові, свіжі ідеї» – згадує П. М. Тригуб.

Роман Лях помер 14 березня 2002 року в м. Донецьк.

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

(1) коментар

 1. Іван

  Важливо знати правдиве минуле України!

  Бо чому досі плекаємо радянсько-сталінську, карамзінсько-московську версію історії України?
  Чому занедбали імена справжніх героїв, таких як Іван Богун?
  Що сталось під Берестечком, та особливо Мізочем, 1651 року?
  Коли почнуться пошукові роботи на полі Мізоцької перемоги?

  Стаття для тих, хто шукає правду.
  “Знущання над історією України тривалістю у триста років” –
  https://site.ua/svyatoyar.ros/29865-znuschannya-nad-istorieyu-ukrayini-trivalistyu-u-trista-rokiv/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *