У ДОКМ відкрилася масштабна виставка “Ген непокори…”

27 жовтня у Донецькому обласному краєзнавчому музеї (ДОКМ) за підтримки Українського культурного фонду відкрилася виставка-дослідження “Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року”.

На відкриття виставки завітали друзі музею, благодійники, які допомогли нам з експонатами для експозиції, а також учасники спротиву – головні герої “Гену непокори”.

Ген непокори - ДОКМ 1
В. о. директора музею Катерина Філонова

З вітальним словом до присутніх звернулася в. о. директора ДОКМ Катерина Філонова. Після цього до мікрофону були запрошені благодійники та краєзнавці Дмитро Піркл і Євген Шаповалов, учасник шахтарських страйків у Мирнограді Анатолій Тищенко, учасниця Народного Руху України у Краматорську Євгенія Осадча, а також Інна Пасічник, онука Ганни Юрченко, яка теж є героїнею виставки.

Ген непокори - ДОКМ 2
Дмитро Піркл
Ген непокори - ДОКМ 3
Євген Шаповалов
Ген непокори - ДОКМ 4

На відео – усі виступи наших гостей.

Після цього куратор та автор виставки Дмитро Білько провів першу екскурсію, під час якої докладно розповів про український спротив на Донеччині від початку ХХ століття і до 1991 року.

Ген непокори - ДОКМ 5

Серед експонатів виставки – документи та інші речі, пов’язані із спротивом радянському і нацистському режимам, особисті речі, документи і фото учасників спротиву – Василя Стуса, Олекси Тихого, Алли Горської, Віктора Зарецького та інших. Загалом музейники назбирали близько 400 експонатів, але через обмежений виставковий простір на експозиції представлена лише їхня десята частина.

Ген непокори - ДОКМ 6
Ген непокори - ДОКМ 7

“Родзинкою” виставки є побутові речі з часів, коли відбувався спротив: керосинка 1930-х років, старий радіоприймач, холодильник, що виготовлявся на Донеччині, та інше.

Ген непокори - ДОКМ 8

Виставка “Ген непокори…” є інтерактивна, тож є експонати, з якими можна взаємодіяти – наприклад, послухати в навушниках радіопрограми, які підпільно слухали в радянські часи. Такі інтерактивні речі дуже сподобалися дітям, що відвідали першу екскурсію!

Окрім того, виставка оснащена планшетами з відеороликами та додатковою інформацією, яка повніше розкриває експозицію.

Ген непокори - ДОКМ 9

Організатори виставки “Ген непокори…” подбали про інклюзію – вона насичена інтерактивом для людей з інвалідністю, у тому числі і для людей із порушенням зору. Так, на виставці будуть аудіогіди та елементи доступності – тексти, написані шрифтом Брайля.

Виставка “Ген непокори…” триватиме щонайменше рік, в її рамках будуть лекції, презентації, перегляди фільмів, зустрічі з цікавими людьми та багато іншого.

До кінця місяця щодня о 15:00 буде безкоштовна екскурсія від авторів виставки. В інший час ви також зможете її відвідати – від середи музей працює з 10:00 до 18:00, у суботу – 3 11:00 до 17:00, перерва – 13:00 до 13:45. Вихідні – неділя і понеділок.

Поки Краматорськ перебуває у “помаранчевій” зоні, будуть діяти обмеження на одночасне перебування відвідувачів, тому просимо вас – записуйтесь на виставку за телефоном (093)052-03-45 або пишіть у приватні повідомлення на наших сторінках у Facebook та Instagram.

Донецький обласний краєзнавчий музей розташований у Краматорську, на вул. Академічна, 84 (біля першого корпусу та гуртожитку ДДМА). Проект створено за підтримки УКФ.