Виставка воєнної фотографії Максима Бурди «Небесний фотограф під Бахмутом»

Фотовиставка Максима Бурди - Небесний фотографад під Бахмутом

Презентуємо виставку воєнної фотографії «Небесний Фотограф: Під Бахмутом» солдата ЗСУ, фотографа та активіста з міста Ковеля Волинської області  Максима Бурди, який загинув 26 січня 2023 поблизу Бахмута Донецької області.

14 березня 2023 року Максим Бурда був посмертно нагороджений Президентом України орденом «За мужність» ІІІ ступеня за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті держаного суверенітету та територіальної цілісності України.

Фотограф Максим Бурда 01

МАКСИМ БУРДА – фотограф, активіст, співзасновник молодіжного хабу «Ватра — правильний простір», учасник Молодіжної ради міста Ковеля Волинської області, член партії «Національний корпус», доброволець ТрО Волинської області, з початку повномасштабної війни — солдат Збройних Сил України.

Фотограф Максим Бурда 1

Народився 30 січня 1997 року у м. Ковель. Випускник загальноосвітньої школи №8. Ще зі шкільних років займав призові місця у спортивних змаганнях, Всеукраїнських турнірах «Рукопаш Гопак», неодноразово брав участь у літньому, військово-патріотичному таборі «Волинська Січ». У 5 класі вперше зацікавився фотографією, а вже у 9 класі відфотографував перше весілля. Здобув ступінь магістра спеціальності «Журналістика» у Національному університеті «Острозька Академія». Під час навчання брав активну участь у житті університету. Свою дипломну роботу присвятив воєнній фотографії, не маючи, на той час, ще жодного відношення до військової справи.

Фотограф Максим Бурда 18

Максим був із тих ідейних людей, які настільки твердо вірять у свою країну, що стають її зрілими будівничими, попри молодий вік. Тому після закінчення Острозької академії продовжив діяльність активіста вже у своєму місті, паралельно працюючи весільним фотографом. Став співзасновником молодіжного хабу «Ватра — правильний простір», де і до сьогодні проводяться мовні, книжкові, психологічні клуби, навчання з медицини для дітей та молоді міста. Регулярно працював як фотограф для різноманітних соціальних проєктів. Був учасником Молодіжної ради міста та членом партії «Національний корпус», яка брала участь у позачергових парламентських виборах 2019 року.

Фотограф Максим Бурда 3

Він був тим, хто у відносному мирі готувався до війни. Бо чітко знав, хто ворог. І у тому ж 2019-ому вступив до тероборони Волинської області. Регулярно виїздив на військові полігони, де навчався правилам ведення бою, тактичній медицині. Постійно допомагав волонтерам як громадянин, активіст і фотограф. Мав найвищі моральні принципи, які притаманні одиницям.

24 лютого, у перший день повномасштабної війни, не задумуючись ні на хвилину, добровільно приєднався до лав Збройних Сил України, хоча був комісований через хворобу хребта, і міг творити далі, допомагаючи армії. Але він обрав інший шлях – шлях Героя України.

Фотограф Максим Бурда 4

«У бойових умовах перед кожним військовослужбовцем стоїть дві мети: вижити і виконати бойове завдання. Слід зазначити, що виконання бойового завдання дуже часто є єдиним способом вижити».

Цитата, яку він востаннє зазначив в книзі “Психологія бою” за редакцією Андрія Романишина

Фотограф Максим Бурда 5

Але фотографія, а не військова справа, була його пристрастю ще зі шкільної лави. Саме фотографія запалювала його очі неймовірним світлом і надихала жити та творити. Він завжди прагнув стати відомим світовим фотографом, до якого формуватимуться черги на кілька років вперед. Тому постійно відточував свою фотомайстерність: проходив безліч навчань із підвищення кваліфікації, купував найякіснішу техніку для зйомок, читав спеціалізовану літературу.

Фотограф Максим Бурда 6

Фотографія супроводжувала його і під час усіх 11 місяців військової служби. Він лишався вірним своєму справжньому покликанню, будучи вже солдатом. Символічним є його позивний «Фотограф», який він обрав для себе під чаc вступу до ЗСУ. Через свої світлини фіксував побут, навчання, портрети своїх побратимів, непрості емоції війни, перебуваючи під постійними обстрілами.

Фотограф Максим Бурда 7

У листопаді 2022 року Максим створив Телеграм-канал «Military photographer», присвячений воєнній фотографії. Своїми роботами надихав не одну тисячу людей. Збройні Сили України неодноразово публікували його роботи на своїх офіційних сторінках. Вже під час служби отримував безліч пропозицій щодо організації його персональних фотовиставок у різних містах України.

Попри постійну небезпеку своєму життю, обстріли, надважкі умови, Максим Бурда не залишив свого призначення — документувати, фіксувати. Робити миттєве — сталим. Навіть під час виконання бойового завдання.

Фотограф Максим Бурда 8

«Я не військовий фотограф чи журналіст, я, по факту, звичайний військовий, який інколи дістає фотоапарат із кишені. Перш за все, в руках я тримаю зброю, і лише коли дозволяють умови та ситуація, дістаю фотоапарат. У цивільному житті, будучи весільним фотографом, який вдень танцює з нареченими, а вночі ретушує фото, я ніколи не тішив себе ілюзіями, що війна, яка тривала на Сході, не торкнеться усієї країни. Саме тому, в 20-их числах лютого, коли я замовив собі плитоноску, мої колеги відверто не розуміли це і радили купити щось до фотоапарата. Але уже тоді я знав, що точно не буду в рядах тих, хто стоїть у черзі на виїзд за кордон».

Цитата з Телеграм-каналу Максима

Фотограф Максим Бурда 9

Найбільше Максим Бурда мріяв створити сім’ю з коханою Марією, завести рудого коргі та відкрити власну фотостудію. Героїчно загинув 26 січня 2023 року поблизу Бахмута Донецької області, у битві за Схід, під час виконання бойового завдання. За чотири дні до свого дня народження.

На нашій онлайн-фотовиставці представлені роботи, присвячені Донеччині, зокрема Бахмуту, де і загинув Максим Бурда. Презентовані світлини – це війна його очима. На фото зображено те, що оточувало 25-річного фотографа і солдата Максима Бурду, – природа, люди, наслідки збройної агресії росії проти України тощо.

Кожна робота має свою назву, аби кожен, хто дивитиметься, задумався над її сенсом, і щоб в голові людини з’явилися ті думки, які не виникали раніше.

Фотовиставка «Небесний Фотограф: під Бахмутом» представлена нижче.

Увага! АВТОРСЬКЕ ПРАВО!

Забороняється використання фотографій з сайту електронної виставки («Небесний Фотограф: під Бахмутом»). Усі фотографії, що розміщені на веб-сайті Донецького обласного краєзнавчого музею, є об’єктами авторського права і належать володарям прав.

Забороняється будь-яке використання, відтворення, копіювання, модифікація, поширення або публікація цих фотографій без вираженого дозволу рідних Максима, які володіють авторським правом на них. Це включає використання фотографій на інших веб-сайтах, блогах, соціальних мережах, друкованих матеріалах або в будь-яких інших медійних форматах онлайн чи офлайн.

Будь-яке порушення авторських прав може призвести до правових наслідків, включаючи вимогу компенсації за завдану шкоду.

Якщо ви бажаєте використати будь-яку фотографію онлайн-фотовиставки з сайту Донецького обласного краєзнавчого музею, будь ласка, зверніться до Марії з метою отримання відповідного дозволу:

Телефон: +38 068 56 42 650, Марія

Інстаграм: @mlukashukkk (https://www.instagram.com/mlukashukkk/)

Бережіть авторські права та поважайте працю рідних та друзів Максима, які працювали над цими світлинами!

Максим Бурда - ECO-FLOW
“ECO-FLOW”
Максим Бурда - CHUPA CHUPS
“CHUPA CHUPS”
Максим Бурда - Біль
“Біль”
Максим Бурда - Гостинець
“Гостинець”
Максим Бурда - Допомога
“Допомога”
Максим Бурда - Досвід
“Досвід”
Максим Бурда - Захід
“Захід”
Максим Бурда - Їжак
“Їжак”
Максим Бурда - Каспер
“Каспер”
Максим Бурда - Кошеня, як ти
“Кошеня, як ти”
Максим Бурда - Крок у невідомість
“Крок у невідомість”
Максим Бурда - Межа
“Межа”
Максим Бурда - Мішень
“Мішень”
Максим Бурда - Молитва
“Молитва”
Максим Бурда - На позиції
“На позиції”
Максим Бурда - Підтримка
“Підтримка”
Максим Бурда - Стійкість
“Стійкість”
Максим Бурда - Стіни
“Стіни”
Максим Бурда - Фатальність
“Фатальність”
Максим Бурда - Чорнозем
“Чорнозем”
Максим Бурда - Варта
“Варта”
Максим Бурда - Відсутність
“Відсутність”
Максим Бурда - Відчай
“Відчай”
Максим Бурда - Втомлені, але не скорені
“Втомлені, але не скорені”
Максим Бурда - Вцілілі
“Вцілілі”
Максим Бурда - Захист
“Захист”
Максим Бурда - Зброя
“Зброя”
Максим Бурда - Небо
“Небо”
Максим Бурда - Новини минулого
“Новини минулого”
Максим Бурда - Опір
“Опір”
Максим Бурда - Плохой
“Плохой”
Максим Бурда - Покоління
“Покоління”
Максим Бурда - Постріл
“Постріл”
Максим Бурда - Розбрат
“Розбрат”
Максим Бурда - Розрив
“Розрив”
Максим Бурда - Руйнація
“Руйнація”
Максим Бурда - Скотч
“Скотч”
Максим Бурда - У металі
“У металі”
Максим Бурда - У моменті
“У моменті”
Максим Бурда - Україна - то любов
“Україна – то любов”
Максим Бурда - Айболіт
“Айболіт”
Максим Бурда - Апельсин
“Апельсин”
Максим Бурда - Бафер
“Бафер”
Максим Бурда - Горить
“Горить”
Максим Бурда - Грубка
“Грубка”
Максим Бурда - Губанов
“Губанов”
Максим Бурда - Дозвілля
“Дозвілля”
Максим Бурда - Земля
“Земля”
Максим Бурда - Зруйновані шляхи
“Зруйновані шляхи”
Максим Бурда - Інструмент
“Інструмент”
Максим Бурда - Контроль
“Контроль”
Максим Бурда - Листя пожовтіло
“Листя пожовтіло”
Максим Бурда - Літак
“Літак”
Максим Бурда - Наснага
“Наснага”
Максим Бурда - Окоп
“Окоп”
Максим Бурда - Паморозь
“Паморозь”
Максим Бурда - Село
“Село”
Максим Бурда - Серце
“Серце”
Максим Бурда - Січневе сонце
“Січневе сонце”
Максим Бурда - Сліди
“Сліди”
Максим Бурда - Сон
“Сон”
Максим Бурда - Сонячний
“Сонячний”
Максим Бурда - Спогади
“Спогади”
Максим Бурда - Стагнація
“Стагнація”
Максим Бурда - Тиха думка
“Тиха думка”
Максим Бурда - У промінні
“У промінні”
Максим Бурда - Життя
“Життя”
Фотограф Максим Бурда 10

Після закінчення війни Максим Бурда планував організувати персональну фотовиставку воєнного фото за весь час свого перебування на військовій службі. Його давню мрію здійснили рідні. 24 березня 2023 року у рідному місті Максима Ковель, що на Волині, у Галереї Мистецтв відкрилася воєнна фотовиставка «Небесний Фотограф», що включає також світлини з навчання, військового залагодження впродовж 2022 року. На той момент виставка складалася зі 141 фото.

Фотограф Максим Бурда 11

На столі рідні розмістили особисті речі Максима – цивільні та військові, аби кожен відвідувач зміг краще відчути і зрозуміти його. Окремий стіл присвячений листівкам, на яких зображено усі представлені на фотовиставці роботи.

Серед особистих речей: шеврони з табору «Пластун», бейджики  волонтера, значки із зображенням підтримки Євромайдану та Революції Гідності, значки з символікою партії Національний корпус, членом якого він був, книга з підписом, яку востаннє подарувала кохана Марія, військовий одяг, його шеврон  «Фотограф» та шеврони його підрозділу.

Усі фотороботи та листівки можна придбати.  Частина коштів з продажу буде перерахована до благодійного фонду «Янголи Азову», який займається пораненими, полоненими та їхніми родинами.

Звертатись по телефону: +38 068 56 42 650 (Марія)

Інстаграм: @mlukashukkk

Фотограф Максим Бурда 12

1 травня виставка «Небесний Фотограф» була відкрита у місті Острог Рівненської області: світлини Максима Бурди презентували у стінах Національного університету «Острозька академія», де навчався захисник.

Фотограф Максим Бурда 13

18 травня 2023 року  виставку «Небесний Фотограф» відкрили у столиці – у галереї «Д12», за підтримки Благодійного Фонду Сергія Притули, а 2 червня – у Львові, в Палаці мистецтв.

Ділимося спогадами рідних та близьких Максима про нього.

Фотограф Максим Бурда 14

«Синок мій, хлопчик милий, це лист до тебе. Ти був найдобрішою та найщирішою дитиною.

Ти настільки добрий, що мої знайомі та друзі, усі до єдиного, говорили: «У тебе такий син, ти, напевно, дуже пишаєшся ним». І я пишалася, завжди. Ти завжди усім усе пробачав та допомагав. Ти дуже світлий і порядний. У тебе було багато друзів.

Твоя любов до тварин безмежна. До будь-яких тварин, до усього живого. На вулиці до тебе збігалися усі собаки та коти, навіть ті, які боялися людей.

Твоя наполегливість у досягненні будь-якої цілі дивувала мене ще з дитинства, від «навчитися робити орігамі з паперу» до цілі «стати найвідомішим фотографом». Ти завжди ставив мету, і вперто йшов до неї.

Завжди мене жалів та обіймав. Постійно говорив: «Мама, ти постійно працюєш, тобі потрібно навчитися відпочивати, бо ти так і не зможеш зрозуміти, скільки в житті є прекрасного».

Завжди говорив: «Мамуль, давай не будемо сваритися, бо живемо лише один раз, і спогади мають бути чудові». Після цих слів я так пишалася, що ти мудріший, ніж я», – Ірина, мама Максима

Фотограф Максим Бурда 15

«Найпорядніша, найдобріша, найчесніша, людина, яку я зустрічала у своєму житті. Найвідданіший чоловік, людина та професіонал своєї справи. Неймовірно талановитий Фотограф, чиї фото публікували Збройні Сили України, фотографіями якого захоплювалися тисячі людей з усієї країни.

Активіст, громадський діяч, який безмежно любив Ковель та завжди прагнув розвивати це місто, як і свою державу. Герой України, який поклав своє життя заради нас та нашої свободи.
Він був той, хто в перший день повномасштабної війни, не задумуючись ні на хвилину, добровільно приєднався до лав Збройних Сил України, хоча був комісований через хворобу хребта і міг творити й далі, допомагаючи армії. Але він обрав інший шлях, шлях Героя України.

Одного разу Максим сказав мені: «Я хочу, щоб ти завжди відчувала, що поруч з тобою чоловік, який готовий за тебе віддати своє життя». Я одразу відповіла: «Не треба життя, навіть і не думай!». Але він завжди був максималістом у всьому. Завжди прагнув до кращого: до кращих результатів у роботі, до кращої обробки своїх фото, до кращої версії себе.

Він мав НАЙВИЩІ МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ, які притаманні одиницям. Завжди був готовий допомогти кожному, віддати останнє, але допомогти, часто забуваючи про власні потреби.

Твоя унікальна та неповторна усмішка завжди дарувала мені відчуття тепла та безпеки, твоя принциповість та відданість давала чітко зрозуміти, що саме ти будеш найкращим чоловіком та татом для наших дітей. Ти був впевненим у мені з перших днів, коли говорив, що хочеш бачити мене своєю дружиною та мамою наших дітей. Як і я, коли щоразу розуміла, що бачу тебе своїм чоловіком.
Ти завжди жив, живеш і будеш жити у моєму серці як найвідданіший чоловік. Ти назавжди залишишся моїм Героєм, Чоловіком, який кохав мене так, як ніхто..», – Марія, кохана Максима

Фотограф Максим Бурда 16

«Він завжди підтримував мене і допомагав, навіть якщо сам не завжди погоджувався з моїм вибором. Ніколи не поступався своїм принципам. Можливо, він і не усвідомлював, але те, що він робив (фотографія, журналістика, служба у ЗСУ), і те, як він це робив, завжди було спрямоване на допомогу іншим або принесення їм задоволення.

У фотографії викладався на максимум, постійно вдосконалював свої навички, знання та обладнання, аби надавати максимально якісні послуги», – Віталій, друг Максима

«Макс – це друг, який завжди підтримував і допомагав, незважаючи на свої плани, у будь-яких ситуаціях заступався за тих, кого любив. Серед друзів Макс був голосом розуму, і коли ми пропонували щось безглузде, він завжди відмовляв і казав як краще, але йшов за нами, бо ми його друзі.

Одна із якостей Макса – це безмежна доброта, він любив усіх тварин, безпритульних котів та собак, і цю доброту видно, зокрема, і у його роботах на фотовиставці “Небесний Фотограф”. Макс фотографував під час війни, серед болю, руйнувань і сірих днів, він знаходив це світло, доброту та усмішки своїх побратимів.

Я вдячний долі за те, що знав Максима, що був йому другом. Ти сильний духом, ніколи не забуду тебе, друже», – Дмитро, друг Максима

Фотограф Максим Бурда 17

«Надзвичайно талановитий, суперсправедливий, із величезним добрим серцем Макс. Людина, яка завжди досягає своєї мети, яким би не був шлях досягнення. Друг, який завжди допоможе, підтримає, порадить, обійме і пожаліє. Макс справжній, вірний і щирий. Він наш Герой. Я точно знаю, що він любить, цінує, оберігає нас і зараз. Як і ми його безмежно любимо, дуже пишаємося і сумуємо, бо ця клята війна забрала у нас частину нашої дружньої сімʼї», Ната, однокурсниця та подруга Максима

«Він завжди ставив перед собою високі цілі і робив все можливе, щоб їх досягнути. Був наполегливим і відданим своїй справі, і навіть у найважчі моменти він не здавався, а продовжував йти до своєї мети.

Однією з найяскравіших рис Максима була його посмішка. Я завжди згадуватиму його з посмішкою на обличчі. Такою щирою і справжньою, що здатна була підняти настрій всім навколо.
Він був не тільки талановитим фотографом, але й надзвичайно теплою та доброю людиною. Завжди підтримував і знаходив спосіб підбадьорити у тяжку хвилину.

Я дуже вдячна за наш час, проведений разом. Таких людей дуже мало в нашому світі. Він був тим, кому я могла довіритися у будь-який ситуації. Максим назавжди залишиться в моєму серці справжнім другом. Людиною, яку я поважала і любила», – Настя, однокласниця, колега та подруга Максима

На сайті Максима  Бурди можна детальніше ознайомитися з біографією Героя, подивитись його цивільні роботи, прочитати спогади рідних про захисника, відгуки клієнтів, що замовляли фотосесії, отримати посилання на телеграм-канал Максима та, звісно, більше дізнатись про виставку «Небесний Фотограф», яка відбувається у різних містах України.

https://maxim-burda.pp.ua/

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *