Заповідник «Крейдова флора»

Заповідник «Крейдова флора» – відділення Українського степового природного заповідника НАН України. Його засновано 14 липня 1988 року Розпорядженням Ради міністрів УРСР №310-р. Заповідник знаходиться одночасно на території двох адміністративних районів – Лиманського (500 га) і Слов’янського (634 га). Загальна площа складає 1134 га. «Крейдова флора» розташовується на правому крутому березі найбільшої у Донецькій області річки Сіверський Донець між селами Закітне (Лиман. р-н) та Пискунівка (Слов. р-н). Це чи не єдине місце значного розміру у країні, де крейдова рослинність зберіглася у задовільному стані.

Донецька область - Крейдова флора

На території заповідника містяться крейдяні відслонення – ділянки гористого рельєфу, що подекуди виступають, створюючи мальовничий краєвид. Особливістю «Крейдової флори» є наявність майже всіх природних компонентів: тут і ліси, хвойні та листяні, і гори, і скелі, і луки, і яри, і балки, і степи, різнотравно-типчаково-ковилові, чагарникові, кретофільні. Значну частину території займають ліси, площа яких розподілена між крейдово-сосновими борами, байрачними дібровами і штучними лісопосадками білої акації. Крейдова флора на схилах долини Сіверського Дінця має біло-зелене забарвлення через пласти крейдяних відкладень, накопичених в Донецькому басейні близько 70-90 млн років тому.

Заповідник Крейдова флора

Рослинний світ «Крейдової флори» різноманітний і цікавий. У заповіднику зустрічаються як звичайні, так і рідкісні рослини. Тут росте близько 490 судинних видів, з яких 487 – покритонасінні (квіткові), 1 – хвощеподібні, 1 – папоротеподібні. До Європейського червоного списку занесені ковила Залеського, ранник крейдяний, гісоп крейдяний, дзвінець крейдяний, пирій ковилолистий, шиверекія подільська.

Крейдова флора - Донецька область

Серед червонокнижних рослин України шафран сітчастий, коручка темно-червона, дворядник крейдяний, дрік донський, рябчик руський, келерія Талієва, косарики тонкі, льонок крейдяний, рястка Буше, гніздівка звичайна, тюльпан дібровний, шоломниця крейдяна, кілька видів ковили (волосиста, Лессінга, Граффа, пірчаста, Залеського) та ін. До Бернської конвенції занесені серпій донський, сальвінія плаваюча, шиверекія подільська.

Крейдова флора - Заповідник

У тваринному світі налічується 294 види. У заповіднику можна побачити зайця-русака, бобра звичайного, сліпака звичайного, норку американську, лисицю звичайну, борсука, кабана, козулю, лося, білку, куріпку сіру, фазана, пугача, лебедя-шипуна, лелеку білу, чаплю сіру і велику білу, мідянку, вужа звичайного і водяного та ін.

Єдиним місцем в Україні, де бори з крейдяною сосною охороняються законом, є саме заповідник «Крейдова флора». Унікальність місцевості полягає і в тому, що тут багато крейдяних схилів, спадаючих до річки Сіверський Донець та роз’єднаних ярами. Завдяки цьому створюються умови для різних видів флори і фауни.

Крейдова флора

Заповідник постраждав внаслідок військових дій, що проходили на його території у червні-липні 2014 року. Співробітники «Крейдової флори» працювали над виявленням пошкоджень, і у липні 2015 року обстеження було завершено. Територія потерпіла від ушкоджень через верхові і низові пожежі (35,2 га), риття окопів, траншей (0,31 га), 15 га землі було забруднено сміттям, знищено 190 сосен.

Місцевість привертає увагу дослідників-ботаніків та цінителів дикої природи.

«Крейдова флора» – одна з наймальовничіших ділянок степу. Ви просто подивіться ці фото!

Фото: Дмитрий Балховитин (Dmytro Balkhovitin)

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *