Здатність дарувати: Дмитро Піркл як музейний донатор

Д. Піркл та К. Філонова

Влітку цього року виповнюється п’ять років співпраці між відомим в Україні та поза її межами колекціонером, музейним донатором (лат. donator – особа, що дарує, дарувальник), краєзнавцем Дмитром Пірклом та Донецьким обласним краєзнавчим музеєм.

Дмитро Піркл - 20-21.06.2017
Дмитро Піркл під час передачі для зберігання у ДОКМ старих іноземних облігацій. Київ, червень 2017 (фото УКМЦ)

Дмитро Олександрович багато доклався до розширення колекцій провідних музеїв України – Національного музею історії України у Другій світовій війні, Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького та ін.. Перелік переданих ним предметів ведеться вже на тисячі. З початком російсько-української війни 2014 року активізувалася діяльність Дмитра Піркла на Донеччині. Він завзявся допомогти з поповненням колекцій провідних місцевих музеїв у Краматорську, Бахмуті, Маріуполі тощо. За словами самого донатора, у висвітленні історичної правди за допомогою надання відповідних музейних предметів пан Піркл робить свій внесок у перемогу над московським агресором. Цю тезу цілком поділяють і його друзі-музейники на Донеччині.

Дмитро Піркл - відкриття виставки
На відкритті виставки «Україна–Франція» у Києві, 2017

Донецький обласний краєзнавчий музей (ДОКМ) був переєстрований 2016 року на підконтрольній Україною території у місті Краматорську. За виключенням трьох співробітників, із Донецька ніхто не виїхав. Колекції музею також лишилися на окупованій території. Тож український музей вимушений був починати все з нуля. Співпраця співробітників музею з Дмитром Пірклом почалася 2017 року, з влаштування спільної пересувної виставки «Україна–Франція», присвяченої історії іноземних інвестицій на Донбасі наприкінці ХІХ початку ХХ сторіччя. Ця тема була (й подекуди лишається) малодослідженою. Завдяки зусиллям пана Дмитра та його колег із Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького широкий загал зміг долучитися до цієї глобальної історії, про яку за радянських часів воліли не згадувати. Співробітники ДОКМ забезпечили кураторську підтримку цієї виставки, яка, стартувавши у Києві, репрезентувалася у Краматорську, Дружківці, Костянтинівці, Бахмуті, Покровську та Маріуполі.

Дмитро Піркл (2017 р.)
Під час відкриття виставки «Україна–Франція» у Краматорську, грудень 2017

Відтоді почалася співпраця та дружба між музейниками та Дмитром Пірклом. А від 2019 року відомий краєзнавець був запрошений до Музейної Ради ДОКМ. Завдяки цій дружбі й співпраці до збірки музею потрапили численні предмети: фотографії, поштівки, книги, облігації, мапи, оголошення, журнали. Чи не кожного кварталу пан Дмитро продовжує надсилати нові предмети. Спираючись на ці артефакти, можна вивчати та ілюструвати історію краю в музейному просторі.

Для музею-переселенця це дуже важливі документи. Наприклад, вельми цікавий бік історії постає з вивчення написів на поштівках, надісланих іноземцями з наших теренів на початку ХХ сторіччя. Багато з них Дмитро Піркл передав із власної колекції. Співробітники музею ведуть роботу з вивчення цих джерел.

Вибір предметів для передачі музею також не є випадковий. Пан Дмитро дарує справді необхідні речі, які допомагають висвітлити історію Донеччини з огляду на її культурне різноманіття та виразну українську присутність. Всі ці теми довго не були у фокусі уваги музеїв області. Втім із процесами декомунізації українського суспільства, вони почали повертатися. У нашому музейному просторі історичне опритомнення поступово заступає місце історичній амнезії. У цьому процесі чільне місце займає Дмитро Олександрович Піркл, людина здатна дарувати, яка вміє та любить це робити.

Зараз серед музейників ДОКМ обговорюються плани влаштування виставки предметів, подарованих Дмитром Пірклом. Таким чином співробітники музею хочуть подякувати своєму другові й донаторові за підтримку та небайдужість.

Читайте також про інші надходження від Дмитра Піркла:

Поділитися в соціальних мережах:

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *